ARİF KÜÇÜKYANIK

ARİF KÜÇÜKYANIK

[email protected]

Adalet Sistemi

01 Temmuz 2021 - 23:03

      Devlet olarak toplum huzurunun sağlanması ve bu sürecin devam etmesi için dikkat edilmesi gereken bir çok unsur vardır. Eşitlik, özgürlük, hak, adalet vs. bu köşe yazımda  ülkemizdeki adalet hukuk kavramını değinmek istiyorum. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki adalet mutlaka  bir gün herkese lazım olacak. Peki kabaca ülkemizdeki adalet ve hukuk kavramını değinecek olursak;   burda bir çok sıkıntıyı görebiliriz. Daha gündemimizde olan elmalıda ki 2 çocuk vakası adaletin ve hukukun ne denli ayaklar altına alındığının açık bir göstergesi.
  Şunu da belirtmek isterim ki ben hukukçu falan değilim vatandaşın gözünden yorumluyorum. Çocuk cinsel istismarlar, kadın cinayetleri, hırsızlık, darp vs bir çok konuda meydana gelen olaylardan hukuk siteminde yerine getirilemeyen adalet sokaklarda sosyal medyalarda adalet arayan bir toplum haline geldik. İlk başta düşündüğümüzde ne kadarda adaletin aranması gereken en son yerler olduğunu düşünsek de sonuç olarak baktığımızda işe yaradığını görüyoruz. Tutuksuz yargılanan  katil, tecavüzcü, şiddet uygulayan kişiler ve daha bir sürü konuda baktığımızda sosyal medya üzerinde tepkiler üzerine  yeniden tutuklanmalar mahkemelerde ceza almalar vs. olduğunu görüyoruz.
 Peki bu durumun diğer bir bakış açısıyla baktığımızda ne kadar doğru. Rutin işlemeyen adalet sistemi karşısında  sosyal medyada adalet ararken sesini duyurmaya çalışırken veya haberler sayesinde gündeme gelen konularda adalet yerini bulurken diğer taraf da sesini duyuramayan büyük bir kitle var. Bu yüzden adalet ve hukuk kavramı kesinlikle siyasallaşmamalı herkesin eşit bir şekilde yargınlandığı adaletin herkese eşit dağıltığını görmek için toplum olarak birşeyler yapmamız şart haline geldi.
ADALETİN VE HUKUĞUN EŞİT, ADİL VE BAĞIMSIZ GÜNLERİ GÖRMEK ÜMİDİTLE.
ARİF KÜÇÜKYANIK
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum