ARİF KÜÇÜKYANIK

ARİF KÜÇÜKYANIK

[email protected]

Antalya'da Tarım

30 Haziran 2021 - 14:01

Türkiye bölgesi tarım konusunda en önemli yerlerden biri halinde. Tarım sektörü her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Maliyetinin artışı, tarım arazisinin her geçen gün betona dönüşmesi, tarım sektöründe çalışacak insan bulunamaması, çalışma yükünün ağır kazanç oranının az olduğu bir dönemden geçiyor. Ve bu şartlar ile tarım her geçen gün daha da kötüye gidiliyor. Ülkenin tarım üzerinde geleceği için bu sıkıntılara acilen çözüm bulunması gerek yada önümüzdeki süreçte ülke olarak tarım konusunda büyük sıkıntılar çekebilir.
    Her ne kadar tarım konusunda yetkili kişiler paramız var ki ithal ediyoruz diyebilse de  tarım ülkenin temel direklerindendir. Yüz ölçümü ve toprak, su kaynağımızın bol olmasını değerlendirmemiz gerekiyor. İthal ürünleri bir kenara bırakıp yerli tarıma yönelmemiz şart. Üretmeyen toplum kaybetmeye mahkumdur. Bu yüzden tarımda önemli adımlar atılması gerek. Üreticinin yetiştiricin üretim aşamasındaki oluşabilecek masrafları göz önünde bulundurarak ona göre destekler verilmeli. Akaryakıt, gübre, tohum, ilaç vs. Bir çok konuda çiftçilerimizin desteğe ihtiyacı vardır.
     Maliyetinin artması sonucu haliyle halkada pahalı gelen tarım ürünlerinin fiyat pahalılığını önlemek için çiftçi masraflarını kolaylaştırmak yerine ithal ürünlere yöneliyoruz. Bu kez ithal ürünlerin bir çoğu yerli üründen ucuz olduğu için yerli çiftçi ürününü satamadığı zaman tarım sektöründen vaz geçmesine zorluyor. Tarımdan vaz geçen kişileden dolayı her yıl üretici azalıyor bu demek oluyor ki üretim azalıyor. Halkın sofrasına daha da pahalıya geliyor. Tarımın üzerine titremezsen dışa bağımlı olan bir toplum haline geliriz.

SOFRAMIZDA YERLİ, DOĞAL ÜRÜNLERİN BOL OLACAĞI GÜNLERİ GÖRMEK DİLEĞİYLE; ALLAH’A EMANET OLUN.

ARİF KÜÇÜKYANIK

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum