ARİF KÜÇÜKYANIK

ARİF KÜÇÜKYANIK

[email protected]

ÇALIŞMA HAYATI

05 Aralık 2021 - 22:05

  Bu gün sizlerle toplumun çalışma hayatını, beklentisini ve almış olduğu karşılığını dile getirmek istiyorum. Uzun zamandır yazmayı düşündüğüm bu köşe yazısını özellikle Aralık ayını bekledim. Çünkü bu ayda ülkedeki herkesi ilgilendirecek yeni yıldaki maaş artışı, temel ihtiyaçlara gelecek zamlar bu ayda belli oluyor. Aralık ayını beklememin sebebi budur.
  Toplumun büyük bir çoğunluğu kazandığı ücretin yetmediğinden şikayetçi; haksızda sayılmazlar. Çünkü son zamanlarda özellikle son 2 yıl içerisinde temel yaşam ürünleri başta olmak üzere çokça zamlar geldi dolar karşısında Türk lirasının değer kaybetmesi, ülkeye dolar kuru üzerinden ithal bir çok ürünün gelmesi fiyat artışlarının en büyük sebebi. İş hayatında baskıcı bir şekilde çalışan insanlar ekonomik olarak özgür olmadığından dolayı sosyal hayatları neredeyse hiç yok bu yüzden aile huzurunun bozulması veya psikolojik sorunların yol açmasına sebep oluyor. Bu yüzden ülke olarak gelir dağılımının adil ve eşit bir şekilde yapılması zorunlu hale gelmesi şart.
 İnsanların çalışma hayatına değinecek olursak, öncelikle çalışanları ilgilendirecek bazı temel yasaları dille getirmek istiyorum. 1. Bir çalışanın normal şartlarda haftalık çalışma süresi 45 saatir. Bu süreyi aşan durumlarda iş veren işçiye ücretini vermek zorundadır.
2. Bir çalışanın günlük çalışma süresi 7.30 saatir ve bir günde max 11 saat çalıştırılabilir.
3. Haftalık en az 24 saatten az olmamak koşuluyla haftalık 1 gün izin kullanmak zorunda
Bu maddeleri daha da sayabiliriz. Ama temel olarak bu gün bunlara değineceğim için sadece bunları belirttim.
  Çalışanların en önemli sorunu da büyük bir kısmı dolaylı veya direk bir biçimde mobbinge maruz kalmasıdır. İş yerinde baskıcı bir sistem oluşması, iş kaybetme korkusu, ekonomik sıkıntı çekme korkusu yüzünden toplum olarak en çok dert yandığımız bir konu. Diğer bir hususta özellikle Antalya bölgesinin turizm bölgesi olması dolayısıyla 24 saat açık olan iş yerlerinde mesai saati olarak çok çalışılması. Günlük 15 saati bulan hatta geçen işlerde çalışması ülke olarak çok çok geride kaldığımız konulardan birisi Avrupa ülkelerinde 18. 19.yy da günlük çalışma süresi 12 saatin altına düşmesine rağmen 21. Yy Türkiye olarak hala 15 saat gibi çalışan insanlarımız mevcut. Özellikle turizme bağlı iş yerlerinde haftalık izin kullanılmaması çalışanın sosyal hayatının daralması veya hiç olmaması zamanlar büyük sorunlara sonuç verebiliyor. Çalışan insanların çalışma şartları, aldığı ücretler ve sosyal hayatların kalitesini yükseltmek gerek. Devletin çalışanların bürüt maaşından kesilen vergilerin azaltılmasıyla hem iş verenin yükünü hafifletmiş oluruz hem de işçinin aldığı ücreti bir nebzede olsa artırmış oluruz. Zaten insanlar kazandıkları paraları harcarlarken her şeyde devletine vergisini veriyor. İnsanların maaşını belirlerken çay simit hesabı yapmayı bırakmak gerek. Dünya geliyor ihtiyaçlar değişiyor. Bunu da göz önünde bulundurarak hareket etmek şart oldu.
UNUTMAYIN EKONOMİK OLARAK ÖZGÜR OLAN BİREY TOPLUMA, DEVLETE VE İŞ HAYATINDA HAYIRLI ÇALIŞKAN BİR BİREY OLUR. DEVLETİN TOPLUMUN KAZANMASI İÇİN EKONOMİK ÖZGÜRLÜK KALİTELİ BİR ÇALIŞMA HAYATI ŞART!
SAYGILARIMLA SELAMLIYORUM.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum