ARİF KÜÇÜKYANIK

ARİF KÜÇÜKYANIK

[email protected]

Eğitim ve Öğretimde barınma sorunu

01 Ekim 2021 - 19:46

Başlıktan da anlayacağınız üzere bu gün sizlerle eğitim ve öğretim hakkında düşüncelerimi paylaşmak ve sohbet tadında bir köşe yazısı olsun istedim.
Peki sizce eğitim ve öğretim nedir? Bu soruyu kendi içinizden cevapladıktan sonra yazıyı okumaya devam etmenizi istiyorum.
Çünkü gerçekten eğitim ve öğretim ilk akla geldiği gibi mi? 
Yada bir çok teferruatı var mı?
Eğitim öğretimde, bireylerin kişisel olarak, toplumsal olarak veya hükümet, meclis partileri, sivil toplum kuruluşları üzerine düşen görevleri, payları nelerdir? Bunları konuşmak istiyorum bu gün sizlerle.

Düşündüğümüzün aksine sadece eğitim, öğretim evde başlayıp okulda bitmiyor.
Her yerde devam ediyor. Konuyu çok fazla dallara ayırıp anlatmak uzun sürer diye bu gün eğitim ve öğretimde ki en büyük etken olan barınma sorununa değinmek istiyorum.
Evet barınma sorunu özellikle üniversitede okuyan gençlerin önündeki en büyük engellerden sadece bir tanesi.
Yurtların yetersiz olduğu ve ev kiraların tavan yaptığı bu dönemde, memleketinden kalkıp başka şehre okumaya giden gençler, sahipsiz bırakılıyor.
Zaten son yıllarda artan geçim sıkıntısından dolayı çocuklarını zar zor okutmaya çalışan aileler, birde üniversiteye gönderdiği zaman çocuğunun ihtiyacına yetişemez hale geliyor.
Üniversite okumaya giden öğrenci okul dışında hem çalışıp hem de okumak zorunda kalıyor. 18 yaşında ki geleceği parlak olan.
Okuma aşkıyla yanıp tutuşan bu gençlere görülen yapılan hak mıdır adalet midir bilemiyorum.
Bu zor şartlar okuyup meslek sahibi olan gençlerin meslek hayatına atıldığı zaman öğrencilik günlerini düşünüp meslek hayatında vicdanlı olması beklenemez.
İyi bir doktor, öğretmen mühendis veya diğer bir sürü meslek grubunda olan öğrencileri bu yaşta bencilliğe alıştırmıyor muyuz? 
Ev kiraların tavan fiyata veren ev sahibi, otel odalarını en yüksekten veren otel sahipleri. Okul yapıp yurt yapmayan devlet yetkileri acaba ne zaman utanacak çok merak ediyorum.
Daha çok değil 2016 da fetönün neler yaptığını hepimiz gördük bu öğrencileri devletin gölgesi altında okumak varken neden cemaat, tarikat veya dernek evlerine yurtlarını mahkum ediyoruz.
Fetöden alınan yurtlar neden bir başka cemaate veriliyor? Belediyeler KYK dururken neden başka bir cemaate veriliyor?

 Gelin toplum olarak herkes kendi memleketinden deki öğrencilere sahip çıksın onlar bizim geleceğimiz.
Onlar bizim umudumuz.
Geleceğimizi karartmayalım.
Umudumuzu tüketmeyelim.
Evleri uyguna verelim, sınav zamanlarında bir kap çorbalarını eksik etmeyelim.
Asırlar süren Türk devletini ileriye götürecek olan onlar. Kefenin cebi yok.

ÖLÜMÜ HATIRLAYARAK, ENSENİZDE HİSSEDEREK YAŞAMANIZI TEMENNİ EDERİM.
SAYGILARIMLA...
ARİF KÜÇÜKYANIK
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum