ARİF KÜÇÜKYANIK

ARİF KÜÇÜKYANIK

[email protected]

GEÇMİŞTEN GELECEĞE KONTROLSÜZ MÜLTECİ SORUNU

12 Ağustos 2021 - 11:22

Bu köşe yazısında son zamanlarda en çok polemik olan, halk arasında tartışma ve tepkilere yol açan mülteci konusuna değinmek istiyorum.
   Her ülke gibi TÜRKİYE’de MÜLTECİ kabul etti. Ama bu son 10 yıl içerisindeki kadar hiç bir zaman olmadı. Peki bu kadar çok yoğun olmasının sebebini başlıca ele alacak olursak. 1. Sebep çevre ülkelerimizdeki savaşlar. Eşini çocuğunu kaybetmemek isteyenler ülkemize akın ediyor bir çoğu ülkemizde kalmayı tercih ederken bir çoğu da Türkiye üzerinden avrupa ülkelerine geçiş yapıyorlar. 2. Bşr sebep de 2009 yılları sonunda sınır boylarında ki mayınların temizlenmesi. Ülke sınırını hududunu korumak amacıyla döşenen mayınların temizlenmesiyle ülkeye kaçak yoldan giriş yapmanın önü açılmış oldu. 
 Avrupa ülkeleri Türkiye hükümeti ile anlaşarak mültecilerin Türkiye’de kalaması karşılığında belirli bir bedel ödeme konusunda anlaşıyorlar. Türkiye hükümeti MÜLTECİ kampları yapmak yerine ülkenin dört bir yanına dağılan mülteciler hayatın bir parçası oldu.
  Mültecileri halkın  bir kısmı kabul ederken bir kısımda şiddet ile karşı çıkıyor özellikle ara ara mülteci konumunda olan kişiler tarafından yapılan şiddet, Taciz, hırsızlık gibi olaylarla vatandan daha da  şiddetlenip tepkileri sertleşiyor. Mültecilerin haklarının kendi haklarından daha çok olduğunu iddia eden veya çalışma alanlarında daha az ücret ile çalıştıkları için vatandaşların iş bulamaması veya daha düşük ücret ile çalışma zorunda kalması mülteci karşıtların sebeplerinden bir tanesi.
  Kalmasını isteyen kesim din kardeşi olduğumuzu onlara yardım etmek gerektiğini söylüyor. Bağımsız bir bakış açısı ile bakacak olursak her iki kesimde kendince haklı sebepleri var. Peki çözüm ne olmalı her iki kesiminde dediğine kulak verip kontrolsüz mülteci politikasından vaz geçip kontrollü bir politika izlenmesi gerek. Kendi ülke güvenliği sağlanıncaya kadar belirli yerlerde ki kamplara yerleştirilebilir o alanda iş gücü yapılabilir. Meslek öğretile bilir vs. Ama bayramda kendi ülkesine dönebilen bayram tatilene gidile bilen bir ülke varsa o ülke  yaşanılabilen bir ülkedir. Eli silah tutan savaşa bilecek güçte olanlarda ülkeye alınmamalı nasıl Müslümanız diye biliyorsak cihad etmek de  farzdır.  Benim fetva verecek haddim değil ama son olarak Kuran’da geçen şu iki ayeti yazmak istiyorum. Gerisi size kalmış.. 
Enfal suresi 15 Ey Müminler! İnkâr edenlerle savaşta karşı karşıya gelince onlara arkanızı dönüp kaçmayın.
﴾16﴿ Kim savaş için yer değiştirmek veya başka bir birliğe katılmak amacıyla olmaksızın savaş sırasında düşmana arkasını dönüp kaçarsa Allah’ın öfkesine uğramış olur, onun varacağı yer cehennemdir, ne kötü bir son!
ALLAH’A EMANET OLUN 
ARİF KÜÇÜKYANIK 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum