ARİF KÜÇÜKYANIK

ARİF KÜÇÜKYANIK

[email protected]com

HALK EVDE HÜKÜMET SINIFDA KALDI

19 Mayıs 2021 - 14:46

     Korona döneminde her zaman ki olduğu gibi alt sınıf etkilendi.  En son yapılan tam kapanmada da bunu çok iyi görüyoruz ki. Halk evde hükümet ise sınıf ta kaldı.  Korona virüs vakaların pik yapmasında emeği olan kongereler, mitingler den sonra  kontrol altına alınamayan salgın tam kapanma adı altında yeni bir önlemeye geçildi. Ama ne yazık ki  küçük esnaf hariç geri kalan her yer açıktı ve çalıştılar. Peki bu süreçde mağdur olan vatandaşlar için, iş sahibi dükkan sahibi  insanlar için hiç önlem alınamaması maalesef üzücü bir hal almaya başladı. Geçim sıkıtınsı yüzünden aile hayatı, psikolojik   sorunlar yaşayan hatta intihar vakalarının görüldüğü bu dönemde nedense sorumluluğu üstlenen yok. Tıklım tıklım kongre salanlarını doldurup bunun ile övünen kişilerin hiç mi bir suçu yok.
  Aynı salonda 10 kişinin spor yapması yasak iken binlerce kişiyle kongere yapılması normal karşılandı. Peki sonuçları da normal karşılayabiliyor muyuz.  Evine ekmek götüremeyen insanların vebali kime canına kıyanların vebali kime.  Kapanma sürecinde bir çok  esnaf kepenk kapatıp zarar ederken diğer taraftan futbol takımlarının şampiyonluk kutlamalarını göz yumuldu. Tarımda en önce olmamız gerekirken tam kapanmada ilk hafta bütün mahsüller çöpe gitti. Bu virüsün bulaşma kaynağı Türkiye olmamasına rağmen sözde turizm bakanlığı o sektörde  yurt dışından gelecek turist için kendi vatandaşını aşağılayacak bir şekilde tam bir maske sıkandalı yapacakken tepkiler üzerine bundan vaz geçmesi ayrı bir sıkandal konu. Gelişmiş veya gelişmek de  olan toplumlarda kitap zorunlu bir ihtiyaç olarak görülmek de. Bu evde kalınan bu zamanda insanları eğitime yöneltmen yerine kitapçıları kapatarak tv ekranlarına muhtaç etmek de çok doğru bir şey değil.
   Maalesef turistlerin yerel veya genel yönetici pozisyonda olan siyasi partilerden torpilli olduğu 3 kuruş para kazanmak için sokağa çıkmanın yasak siyasi partinin kongresine katılmanın serbest olduğu; ve daha bir çok adaletsiz hukuksuz bir şekilde pandemiyi sürdürdüğümüz bu dönemde şaiirin şu şiiri ile yazıma son vermek istiyorum. Kendi öz yurdumda ben miyim garip? Beni bir köşeye atan utansın. Eğilmiyor diye kurdu hor görüp, İti el üstünde tutan utansın..
Allah’a emanet olun.
Arif Küçükyanık

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum