ARİF KÜÇÜKYANIK

ARİF KÜÇÜKYANIK

[email protected]

KADIN VE TOPLUM

17 Nisan 2021 - 09:50

   Hayatımızın doğumdan ölüme kadar her alanında var olan her zaman vefa borcu olduğumuz kadınlar. Annemiz, ablamız, kardeşimiz, eşimiz ,dostumuz olan kadınlar. Hayatımızda  ki bu kadar çok büyük önem sarf ettiği için bu köşe yazımı kadınlar için  yazmak istedim.
   Ne yazık ki toplumda kadının değer o kadar verilmiyor. Her gün kadına şiddet hatta kadın cinayetlerinin olmadığı bir gün geçmiyor ne yazık ki. Aslında özümüze bakarsak ecdatlarımıza kültürümüze geçmişimize dönüp baktığımızda kadınlarımızın hayatımızdaki önemini anlayabilirdik gerek TÜRK kültüründe gerek islam dininde kadın üzerinde önemle durulduğu halde neden hala bu denli sorunlarla karşılaşıyoruz anlam veremiyorum…
Kulaklarımda geçtiğimiz  aylar da yaşanan bir olayın sesi yankılanıyor eski eşi tarafında yaralanan kadın “ ÖLMEK İSTEMİYORUM” diye haykırıyordu ardından küçük çocuğunun feryadı “ANNE LÜTFEN ÖLME” diye kulaklarımda çınlıyor.
Adı  EMİNE BULUT’du.
Küçücük çocuğunun feryadı içinde can verdi. Bizim bu olayda suçumuz neydi düşünmeden edemiyorum. Yardım etmek yerine kamera ile çeken insanlar sağa sola kaçışan insanlarla  dolu bir kadın cinayeti idi. Belki de yardımcı olabilecek biri çıksaydı kamera yerine ilk yardım malzemelerine yönelseydi belki hala yaşıyor olurdu. O  zaman bu cinayette hepimizin suçu var. İyi, kültürlü ve bilgili bir toplum olmayı başarabilseydik eğer böyle sonuçlar olmazdı. Çok mu zor diyorum okular da ilk yardım eğitimleri verilse bütün derslerden önce sevgi ve saygı öğretilse insanlara azda olsa  önleyebiliriz diye düşünüyorum.
 Yazıma HZ. MUHAMMED SAV’İN veda hubbesinde ki sözüyle “ KADINLARIMIZ SİZE ALLAH’IN EMANETİR’ devam etmek istiyorum.
Müslüman olan bir insan nasıl olurda ALLAH’ın emanetine sahip çıkmaz ki. Nasıl şiddet uygulayabilir nasıl canına kıyabilir.
 TÜRK kültürüne bakacak olursak eğer eşlerimiz için kullandığımız HANIM KELİMESİ; Rivayet odur ki, bir gün Cengiz Han, tüm hanlarını toplamış, sağ yanına da eşini oturtmuş;
Cengiz Han hanlarına,
- "Ben Hanlar Han'ı Cengiz Han, hepinizin hanıyım", eşini göstererek;
- "Bu da benim HAN'IM" demiş.

Aynı şekilde kadınlar için kullandığımız ama popitalist kültürde anlamını kaybeden kelime olan hatun (khatun) sözü dinlenen, kraliçe, üstün kişi,baş tacı anlamına gelir.
  Bu şekilde gerek TÜRK kültüründe gerekse islam’ın bize bırakmış olduğu kültürel zenginlikler de kadının önemi özellikle belirtilmiş. Çok  değil özümüze döneceğiz . Kültürel miraslarımıza sahip çıkıp kadınlarımızı hak ettiğini değeri vermek zorundayız. Yada öldüğümüzde ne cenabı hakka  hesap vere biliriz nede ecdadımıza. Ama maalesef ne MÜSLÜMAN  olabildik nede TÜRK. Yazıma MUSTAFA KEMAL  ATATÜRK’ün sözüyle bitirmek istiyorum.
Ey kahraman TÜRK kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.
Herkesi saygılarımla selamlıyorum ve Allah'a emanet ediyorum
Arif küçükyanık


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum