ARİF KÜÇÜKYANIK

ARİF KÜÇÜKYANIK

[email protected]

MİLLİ DUYGULAR, İDEOLOJİLER VE SİYASİ PARTİLERİN ROLÜ

19 Mart 2021 - 10:23

  Size bu köşe yazımda milli ve dini duygularımız, İdeolojilerimiz ve bu duygularımızdaki siyasi partilerin rolünden bahsetmek istiyorum. Konuya tam girmeden önce biraz milli ve dini duygularımızdan bahsetmek istiyorum. TÜRK milleti olarak kendi benliğimizden canımızdan önce vatan millet ve din gelmiştir. asırlardır bu böyle olmuş böyle devam etmek de. Vatan millet yolunda ölmek bizler için son değil aslında güzel bir başlangıç olarak kabul etmişiz asırlardır. İslamiyet den önce de böyle olmuştur. İslamiyet ile bu duygu kat kat artmıştır. Askere giden gençlerimizi kınalar yakıp sevinç ile uğurlayan tek milletiz. Vatan uğruna ölmeyi şeref bilir öyle yaşarız.

Destanlar yazılıp çağ açıp çağ kapatmışıyız bu yolda.  Mehmet Akif Ersoy istiklal marşımızda bunu şöyle dile getirmiş. ‘Bastığın yerleri "toprak!" diyerek geçme, tanı! Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı. Sen şehîd oğlusun, incitme, yazıktır atanı; Verme, dünyâları alsan da, bu cennet vatanı.’ Diyerek vurgulamıştır bu vatan için ödenen bedeli. HÜSEYİN NİHAL  ATSIZ’da  BÜTÜN TÜRK GENÇLİĞİNE şiirinde gençliğe şöyle seslenmiştir.
Savaşmaktan kaçınır, kim varsa alnı kara, Kan dökmeyi bilenler hükmeder topraklara...Kazanmanın sırrını bilmiyorsan git, ara 'Çanakkale' ufkunda, 'Sakarya' toprağında. Ben bu yazıyı 18 mart Çanakkale zaferinin yıl dönümünde yazıyorum. Çanakkale zaferinde daha bıyığı terlememiş 15 yaşında gençlerimizi bu vatana kurban vermişiz.  Yiğitlerimiz şehitlerimiz bu yolda geride yetim öksüz gözü yaşlı analar, babalar, yarlar bıraktılar.

 
Peki  bu milli duygulardaki siyasi partilerin rolü nedir ve ne yapıyorlar. Birçok siyasi parti bu hassas olduğumuz duyguları kendi ideolojisi olarak benimsediğini iddia etmek de. Veya gerçekten benimsemekte. İnsanların, kurumların, siyasi partilerin bu ideolojilerini benimsemesi güzel görünüyor.  Yeter ki ülkenin bütünlüğünü ve huzuru bozulmasın. Peki burada siyasi partilerin bilinçli olarak yapmış oldukları hata nedir. Şimdi bunu değerlendirelim. Siyasi partilerin burada yapmış olduğu en büyük hata bu ideolojilerin milli duyguların  vazgeçilmezi olarak göstermeye çalışması bu milli duyguların kendi tekeline bağlı olduğunu iddia ederek oy toplama peşine düşmeleri. Biz olmazsak bu ideoloji bir hiç biz gidersek yok olur gibi egoya kapılıyorlar .

Hangi partilerin hangi ideoloji arkasına sığındığı azda olsa değinmek istiyorum. AKP islam’ı  kullanırken  CHP cumhuriyetçi kimliğini MHP ise milliyetçi ideolojini kullanıyor. Ama hiçbir ideoloji veya milli duygularımız hiçbir partinin tekelinde değildir. Örnek vermek gerekirse önceki seçimlerde AKP Esenyurt Belediye Başkan Adayı
Ali Murat Alatepe ilginç bir açıklamada bulunarak 'Burayı kaybedersek Kudüs'ü, İslam'ı ve Mekke’yi kaybederiz' dedi.   Ve buna benzer bir çok olay. Yada MHP’nin bazı kesimleri ülkenin teminatı MHP dir sözleri de. Yada CHP’nin  cumhuriyeti kendi tekeline bağlaması aslında aynı çatı altında toplayabiliriz. Çünkü hepsinin amacı savunduğu ideoloji ve toplumun hassas olduğu bu duygular üzerinden pirim yaparak oy toplama çabasıdır. Böyle niye diyorum çünkü türk devletleri asırlardır var peki bu siyasi partiler kaç yıldır  var. Son peygamberimiz HZ.Muhammed bile vefat edeli asırlar oldu ve İslam halen devam ederken AKP’nin seçim kaybetmesiyle İslamın yok olması mümkün mü? Çanakkale’den Sarıkamış’a ülkenin 4 bir yanından savaşan 15 yaşındaki bıyığı terlememiş gencecik yiğitlerimiz hangi partiden? 
215 kg top mermisini kaldıran Seyit Onbaşı, düşmana ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin, bebeğim anasız yaşar ama vatansız yaşayamaz diye nene hatun, İstanbul’u fetih eden Fatih Sultan Mehmet , 40  çeri ile çin sarayını  basan Kürşad ve Türk devletini ve İslamın asırlardır bu güne kadar gelmesini sağlayan emek veren canını veren şehit ve gazilerimiz sizce bir partinin mensubu muydu? Bence değildi. Sizce de değilse peki bu siyasi partilerin yapmış olduğu milletin hassas olduğu duyguları ideolojileri kendi  tekelinde sanmalarını ve bu partiler bu duyguların olmazsa olmazı görmelerini ne kadar doğru buluyorsunuz.

 
Sözlerime son vermeden son kez şunu söylemek istiyorum. Türk milleti hiçbir zaman kimsenin tekelinde değildir. Ne bir siyasi partiye nede bir siyasi kişiye muhtaç değildir. MUSTAFA KEMAL ATATÜK’ÜN DE dediği gibi MUHTAÇ OLDUĞUMUZ  KUDRED DAMARLARIMIZDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR..


ALLAHA EMAET OLUN. ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN..

ARİF KÜÇÜKYANIK
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum