ARİF KÜÇÜKYANIK

ARİF KÜÇÜKYANIK

[email protected]

ONLİNE  HAYAT

20 Ekim 2021 - 20:28

Bu gün bu köşe yazımda sizlere 21.yy da hayatımızın bir parçası olan hatta bir çok insan için hayatın tam anlamı haline dönüşmüş olan internete değinmek istiyorum. Hayatımızı kolaylaştıran bir çok işimizi veya eğlenebileceğimiz bu internet ortamını kendimce iyisiyle kötüsüyle paylaşmak istiyorum.
  Hayatımızın bir parçası haline gelen internet, son yıllarda salgın ile beraber  daha da içli dışlı olduk. Evde vakit geçirmek için, iş hayatımızda toplantılar görüşmeler için ve eğitim ve öğretimde de dersler online işlendiği için internet hayatımıza iyice işlenmiş oldu. İnternetin iyi yanlarına az da olsa değinmek gerekirse.  Çok büyük  bir bilgi arşivi diyebiliriz. İstediğimiz habere bilgiye saniyeler içinde ulaşmamız mümkün. İletişimde de büyük öneme sahip bilinçli kullanıldığı taktirde; iş hayatımızda sosyal hayatımızda işimize çok yarıyor. Ama çok da dikkat edilmesi gereken bir şey.
  Kötü, olumsuz veya dikkat etmemiz gereken hususlara gelince; en çok da bilgi kirliliğine dikkat edilmesi gerekiyor. Dolandırılma, özel olan bilgilere erişme konusunda çok dikkat edilmesi gereken bir şey.   Örnek verecek olursa sahte yazılımlar ile pc , telefon vs. gibi cihazlara sızıp banka bilgilerinizi veya diğer bilgilerinize ulaşabilirler. Diğer bir husus da bunu en çok sosyal medya da görüyoruz. Bilgi kirliliğini;  bu konuyu açacak olursak; sosyal medyada çok sık karşılaştığımız başka bir insanın ağzında konuşma veya yazı yazılmasını yada konuşma yapan kişinin konuştuğu bir bölümü keserek farklı algı oluşturma. Sahte fotoğraflar ile dini, milli veya siyasi görüşlere hakaret etme rencide etmek gibi  bir çok şeylerle karşılaşıyoruz. Genelde bu tip paylaşımları siyasi konularda görüyoruz. İnsanları farklı yönlendirmek rakip parti, firma, şahıs gibi  kişi ve kurumların itibarını düşürmek, rencide etmek veya kötülemek için çok sıkça kullanılan bir metot haline geldi. Bunun çözümü çok basit aslında yine elimizin altında olan internet üzerinde gerçek kaynağını bakarak ne insanlara hakaret etmiş oluruz, nede kötü zihniyetlerin amacına ortak olmuş oluruz. Bu yüzden gerçekliğinden emin olmadan bu bilgi kirliliğine ortak olmayalım. Bunu da en çok toplum sağlığı ve huzuru için yapmamız gerek.
   Diğer bir husus da uygunsuz içerik. Özellikle sosyal medya sitelerinde  yapılan paylaşımların yaş, cinsiyet gibi paylaşım ayırt etme gibi özelliği olmadığı için özellikle çocuk yaş da ki  kişilerin uygun olmayan ve psikolojik sorunlar çıkabilecek paylaşımlardan bu yaş grubunda ki kişileri uzak tutmamız gerekiyor. Yada internet de izlemiş olduğu şiddet içeren veya argo lafları benimseyerek hayatına yansıtabiliyorlar bu yüzden özellikle bu yaş grubunda ailesinin çok dikkat etmesi gerekiyor. Yada bilinçli kullanıldığı sürece internet gayet güzel.
 SAĞLACAKLA KALIN.
ARİF KÜÇÜKYANIK
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum