ARİF KÜÇÜKYANIK

ARİF KÜÇÜKYANIK

[email protected]

SİYASET ÇIKARI İÇİN KUTUPLAŞMA

22 Ocak 2022 - 19:17

Bu günkü köşem yazımda sizlerle siyasi çıkarlar için yapılan korku psikoloji ve kutuplaşmayı dile getirmek istiyorum. Öncelikle siyasetin hayatımızda yerinden bahsederek konuya girmek istiyorum.
  Siyasetin hayatımızın yerini bahsedecek olursak; eskilere göre benim çocukluğuma göre siyaset daha küçük yaşlara inmiş durumda sokaklarda saklanbaç oynayacağı yaşlarda çocuklar siyasetin bir parçası maalesef olmuş durumda. Gelecek kaygısı ve korkusu o kadar küçük yaşlara inmiş durumda ki bir an önce bunun önüne geçilmeli. Ama ne yazık ki siyaset meydanında ki insanlar bundan çokça memnun.  Makam mevki uğruna kutuplaşmayı siyaseti küçük yaşlara indirmeyi hiç umursamaz hale geliyorlar.
 Siyasi kutuplaşmaya değinmek gerekirse; Bu konuyu sizlerle şöyle açıklamak istiyorum. Sizde tv ekranlarında sosyal medyalarda gördüğümüz siyasi sözde liderlerinin tavrını apaçık belli kendin olmayan kendisi gibi düşünmeyen insanları din ırk mezheplere bölmede onlardan iyisi yok. Peki neden böyle bir şey yapıyorlar? Diyecek olursak!  Aslında çok basit makam ve mevkisini korumak için. Çünkü bu şekilde yaparak oy kitlesini belirli seviyeler üstüne çıkarabilir. Toplum olarak asırlardır bir liderin peşinden gitmeyi yada bir öncü belirlemeyi benimsemiş insanlarız. Ve ülkemizde o kadar çok farklı insanlar var ki belirli bir kesimi arkasına alıp karşı kesimi hedef gösterdiği zaman o grupta ki insanları kendi çemberi etrafına çekiyor. Siyasi partilerden Örneklendirecek olursak. CHP Atatürkçü düşünce partisiyim derken şuan hdp ile ittifak içinde olması çelişkili değil mi. Yada AKP siyasal islamcılık yapmaya çalışırken. Diğer taraftan İslamın güncellenmesi gerektiğini, domuzu kasaplık et yapıp zinayı serbestleştirirken bu yaptıkları çelişkili değil mi?  MHP milliyetçi partiyim derken daha 2-3 sene önce kırmızı bülten ile aranan terörist bşı Öcalan’ın kardeşi devlet televizyonuna çıktığında neden sert bir tavır sergilemedi? Yada HDP Kürtlerin haklarını savunuyorum ayağına yatarken pkk ya destek verip pkk en çok kürt halkına zarar vermesi çelişkili değil mi? Sizce de oturup düşünme vakti geldi hatta geçiyor bile. Siyasi partilerin bir çoğu Bir ideolojinin arkasına sığınıp o ideolojiyi benimseyen kişileri etrafına toplamak isteyen partilerdir ve topladıktan sonra oy kitlesini sabit tutmak veya arttırmak için karşı görüşteki insanları hedef göstererek kin ve nefret tohumu ekliyorlar.
 Normal hayatta yaşarken ölürken alışveriş yaptığımız dükkanda, camide yan yana namaz kıldığımız insanların etnik unsurlarına hiç dikkat ediyor muyuz? Biraz daha açacak olursak! Karadenizlinin tuttuğu hamsiyi iç Anadolu’da yiyen veya Diyarbakırlı kardeşimiz aydın Zeybeği oynayıp Aydınlı kardeşimiz Diyarbakır halayı çekerken, Alanya’da yetişen domatesi Adıyamanlı kardeşimiz yerken Adıyaman’ın çiğ köftesini bütün Türkiye yemedi mi aynı ağıtlar da üzülüp aynı Ankara havasında mutluluğumuzu paylaşmadık mı. Çanakkale şehitliğine gittiğimde gördüğümde hiç kimseyi o oralı bu buralı diye ayrı ayrı yerlere defin yapmamışlar Aydınlısı da Tekirdağlısı da Trabzonlusu da Diyarbakırlısı da yan yan baş başa savaşıp şehit düşmüşler ve yan yana gömülmüş. Bunları düşünüp göz önünde bulundurmamız en büyük görevimiz. Siyasi partilerin siyasi oyunlarına alet olmayalım. Daha güzel yaşanılabilir ülke olmak için hep beraber yaşamak çabalamak aslı görevimizdir. Yazımın sonuna gelirken Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun  şu söylediği  HEP aklınızın bir köşesinde olsun  “ Meclis kürsüsüne çıkıp birbirine atıp tutan hakaret eden vekillerin, daha sonra meclis lokantasında karşılıklı güle oynaya yemek yediğini görseydiniz; tanıdıklarınızla siyasî tartışmalara asla girmezdiniz.”
ALLAH’A EMANET OLUN.
ARİF KÜÇÜKYANIK

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum