ARİF KÜÇÜKYANIK

ARİF KÜÇÜKYANIK

[email protected]

SİYASİ EDEP

23 Nisan 2021 - 15:15

Bu köşe yazım da siyasi edep den bahsetmek istiyorum. Toplum olarak siyasi konularda en çok şikayetçi olduğumuz yöndür diyebiliriz şu dönem de siyasi edebin ne kadar kötü olduğunu. Toplumun büyük kısmı bu konuda şikayetçi olsa da, siyasi parti içinde bulunan veya siyasi partilerin fanatiği olmuş kişilerin bu edepsizlik den memnun olduğunu üzülerek görüyoruz.
     Maalesef son yıllarda meclis deki seçim mitinglerindeki kavgalar hiç eksik olmuyor. Maalesef acı olanda bu kavgaları bazı kesimin hoş karşılıyor olması. Hafızamızı az zorlasak bundan 25 yıl veya 30 yıl önceye baktığımızda siyasi parti liderlerin aynı tv kanalında aynı masa etrafında edepli bir şekilde konuştuklarını ve kozlarını paylaştıklarını görüyoruz. Maalesef şu an bu durum böyle değil. Saygı ve edebin kalmadığı siyasi meydanda bu tavrın halka yansıması gerçek den çok kötü.
     Türk milleti olarak paylaşmayı seven bir milletiz yıllardır acımızı sevincimizi paylaştık durduk. Aynı cephede sırt sırta savaşan aynı cenazede üzülüp aynı düğünde mutlu olan bu toplum söz konusu siyasi olduğu zaman ayrışmasını hiç doğru bulmuyorum. Siyasi partilerin oy toplamak için insanları böyle sürüklemesi hiç doğru değil. Toplum olarak bu oyuna gelmememiz lazım.
  Siyasi partilerin yakın tarihine baktığınızda mhp ile akp arasında ki tartışmaları. Bir birlerine yapmış oldukları hakaretleri şimdi ise belirli bir siyasi ittifak içindeler. Bu dediklerim chp ve iyi parti içinde geçerli. Peki o zamanlarda bir birini kıran tuttuğu partilerin gazına gelip eşini dostunu kıranlar küsenler kul hakkına girip küfür edenlere ne oldu hangi siyasi partinin genel başkanının umurunda oldu.
  Son zamanlarda özellikle son 5 yıl içerisinde kendinden olmayan, onun gibi düşünmeyenlere büyük saygısızlık var. Saygısızlık  bir tarafa ağır hakaretler  terörist deme veya başka terör örgütü üyesi gibi görmek buda ayrı bir tartışılır konu. Bu konuda sormak istiyorum mhp den ayrılan geçtiğimiz yıllarda yeni parti kuran iyi partili insanlar veya akp de iyi görevler yapmış insanların yeni parti kurduğunda vatan haini ilan edilmesi ne kadar doğru. En tuhaf olanı seçim zamanı vatan hainlikleriyle suçladıkları karşı tarafı parti kongresi olduğunda neden eski partisine davetler yollanıyor. Yada bir birlerine ağır sözlerde bulundukları partilerden bir birlerine  millet vekili belediye başkanı geçtiği zaman neden hoş karşılıyorlar o zaman.
  Görüyorsunuz siyasi partilerin menfaat ve çıkar için toplumun huzurunu bozacak edepsiz siyaseti. Türk milleti olarak bunlara gelmeyelim. Ve son olarak , Ülkü şehit MUSTAFA PEHLİVANOĞLU idam sehpasına çıktığından “ KAHROLSUN AMERİKA, YAŞASIN MİLLİYETÇİ TÜRKİYE” demiştir. Deniz GEZMİŞ’ de  idam  sehpasına çıktığında oda “KAHROLSUN AMERİKA, YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE” diyor o zaman kahrolacak Amerika ise yaşayacak olan türkiye ise bu sağ görüşlü ile son siyasi görüşlü insanların bu kavgaları niye…
Sağlıcakla kalın, ALLAH’a emanet olun
ARİF KÜÇÜKYANIK

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum