ARİF KÜÇÜKYANIK

ARİF KÜÇÜKYANIK

[email protected]

Toplumun Siyasete Bakış Açısı Nasıl Olmalı

30 Nisan 2021 - 10:59

   Siyaset ve politika denince aklıma  rahmetli MUHSİN YAZICIOĞLU’NUN şu sözleri  geliyor  aklıma ‘Seçimler kavga aracı olmasın.  Sel gider kumu kalır. Bu seçimde gidecek ama siz akraba olarak komşu olarak kalacaksınız.’
  Son seçimlerle özellikle son 10 yıl içerisinde yapılan seçimlerde büyük bir kutuplaşma görülmekte siyasi partilerin menfaat ve çıkarları için halkın bütünlüğünü hiçe sayıp hoş olmayacak davranış içindeler. Size bunu şöyle açıklayabilirim çok değil daha bir kaç sene önceye kadar miting meydanlarında birbirlerine hakaret eden ağza alınmayacak kelimeler edenlerin seçim zamanı ortak hareket ettiklerini gördük. Bu tartışmalar haliyle topluma da yansıyor. Ve bu tartışmalar sonunda mahalle, eş, dost vs. bütünlüğümüz maalesef bozuluyor. Siyasi tartışmalar yüzünden yıllarca yüz yüze baktığımız insanlara hakaretler edip kalbini kırıyor hale geldik. Aynı hüzünleri, mutlulukları paylaştığımız yan yana namaz kılıp aynı düğünde oynayıp aynı cenazede hüzünlenen toplumları nasıl oluyor da konu siyasete gelince tartışmalar çıkıyor. Maalesef  bu sürdükleri kirli siyaset yüzünden büyük bir ayrışma, kutuplaşma içine girdik.
  Açık konuşmak gerekirse bu ayrışma ve kutuplaşma birçok siyasi partinin çıkarı için işine gelir. Çünkü oy kitlesini yüksekte ve kaybedilmez hale gelir bu yüzden hangi siyasi partiyi desteklersek destekleyelim ama birlik ve bütünlüğümüzü  kaybetmemiz lazım. Yeri geldiğinde aynı konuşup aynı şekilde davranmamız gerekiyor. Bu ülke sadece bir görüşün değil vatan ve milletin birliğini bozma niyeti olmayan bütün görüşlere saygı duymamız lazım. Benim düşüncem bu yönde. Çünkü TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN  var olmasında bu zamanlara gelmesinde hepimizin emeği var. Sağcısının da  solcusunun da. Bizim gibi düşünmeyen istediğimiz partiye oy vermeyen veya partisinden ayrılıp  yeni partiler kuran onları destekleyenlere vatan haini gözüyle bakmamız lazım. Çünkü bu siyasi partiler gelir geçer bu gün  “A” kişisi yarın “B” kişisi gelir. Bu kişiler partiler gelip geçicidir baki olan ülkemiz vatanımız ve milletimiz.
  Yazıma MUHSİN YAZICIOĞLUN’UN sözüyle  başladım yine onların sözüyle bitirmek istiyorum Meclis  kürsüsüne çıkıp birbirine atıp tutan hakaret eden vekillerin, daha sonra meclis lokantasında karşılıklı güle oynaya yemek yediğini görseydiniz; Tanıdıklarınızla siyasi tartışmalara asla girmezdiniz.’ Galiba ne anlatmak istediğimi bu söz ile daha iyi anlatabilmişimdir..
Bir sonraki köşe yazımda siyasi partilerin seçim kazana bilmek için neler yapıyorlar ona değineceğim. Şimdilik sağlıkla kalın. Allah’a emanet olun. Sevgi ve saygılarımla

 ARİF KÜÇÜKYANIK
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Muallim Öğretmenoğlu
  1 yıl önce
  Kuvvetler ayrılığı, güçlü meclis, güçlü demokrasi; toplumun siyasete bakış açısını değiştirebilir. Her şey liderin tekelinde olan bir yapı demokrasi değildir. Seçtiğimiz ya da seçilen mebuslar hür düşünce ve görüşlerini korkusuzca söyleyebilmelidirler.
 • Halil AĞA
  1 yıl önce
  ‘Seçimler kavga aracı olmasın. Sel gider kumu kalır. Bu seçimde gidecek ama siz akraba olarak komşu olarak kalacaksınız.’ Maalesef bu sürdükleri kirli siyaset yüzünden büyük bir ayrışma, kutuplaşma içine girdik. Siyasetçiler kavgadan nemalanıyorlar. Toplumu çok gerdiler.