ARİF KÜÇÜKYANIK

ARİF KÜÇÜKYANIK

[email protected]

YANDAŞ MEDYA

18 Haziran 2021 - 10:42


   Ülke olarak da diğer bir problemimiz yandaş medyalar. Yandaş medyayı tanımlayacak olursak; kendi veya bağlı bulunduğu siyasi partinin görüşüne göre algı yaparak halkı farklı yönlendiren medya kurumlarıdır. Türkiye’deki medya kuruluşların maalesef bir çoğu bu hale gelmiş durumda.  Bu yandaş medyaları eleştirirken o parti şu parti gibi ayrıma girmiyorum hangi parti hangi medya kuruluşu olursa olsun, yandaş medyalar benim için topluma zararlı yapılardır.
                                      
     Bu konuda örnek verecek olursak; hükümetin yapmış veya yapacak olacağı icraatları vaatlleri verirken bunu hükümet yandaşı medyalar övgüler bahsederken diğer partilerin medyaları sert eleştirilerle cevap veriyor. Özellikle covid-19 da aşı polemikleri söz konusu medyalar sağlık konusunda uzmanları profesör veya uzman doktorları çıkartıp bazı medyalardaki aşının artı yönlerinden bahsederken diğer medya grupları da aşının olumsuz yönlerini bahsetmek de.  Hal böyle olunca ortada büyük bir bilgi kirliliği oluşturuyor. Çünkü toplum olarak okumuş bilgi olarak bir yerlere gelmiş, olan doktor, öğretmen, avukat gibi bilgi birikimi olan meslek gruplarına saygısı toplumun her zaman olmuştur. Bu saygıyı ve sevgiyi kullanarak medya ve bu meslek gruplarına mensubu olan kişileri ekrana çıkararak halka karşı  yoğun bilgi kirliliği oluşuyor.
       Bu durumdan rahatsız olan fark eden kişiler medya ve yetkili kişilere güveni ve itimatı kayboluyor. Kamu yararına olabilecek şeylerde bile olumsuz gözle bakılıyor. Bunun önüne geçmemiz şart  çünkü güvensizlik itibar kaybı ve en önemlisi kutuplaşmanın önüne geçmek için. Kutuplaşmak görüş ayrılıkları, toplumu böler ve parçalar. Buna fırsat vermemiz lazım.
SAĞLIK GÜNLER DİLER SİZLERİ ALLAH’A EMANET EDİYORUM
ARİF KÜÇÜKYANIK

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum