ARİF KÜÇÜKYANIK

ARİF KÜÇÜKYANIK

[email protected]

Z KUŞAĞI VE SINAV

09 Nisan 2021 - 19:52

Toplum farkına varmadan, istemeden  gençleri, çocukları, hayata hazırlarken bir çok  yanlış yapıyoruz. Bu yanlışların sonucunda çok kötü sonuçlar elde edilebiliyor. Bu köşe yazımda bu yapılan yanlış nedir nasıl bir çözüm yolu bulabiliriz ona değinmek istiyorum.
   Daha karakter, duygusal, ve düşünsel olarak tam oturmamış, ergenlik veya gelişim çağındaki kişilere yapmış veya yapacak olacağımız davranışlara, sözlere çok dikkat etmemiz gerekiyor. Yetişkinler olarak bizler ne kadar basit veya küçük görsek de bu aşamadaki kişiler için öyle olmaya bilir. Daha kişilik olarak tam oturmamış kişilerde söylediğimiz söz ve davranışlar bilinç altında büyük etki yaratabilir.
    Bu dönemde kişilere nasıl davranmamız gerektiğini dile getirecek olursak; öncelikle kesinlikle ve kesinle onu küçümseyecek hor görecek veya öz güvenini sarsacak davranışlardan sözlerden uzak durmalıyız. Çünkü ömür boyu kendine güvensizlik ve öz güvensiz bir şekilde yaşamasına mahkum edebilirsiniz. Hiç bir zaman bu bireyleri başka bireylerle karşılaştırma yapmak doğru değil. Komşunun çocuğuyla, akrabanızın çocuğuyla karşılaştırma yapmada doğru değil. Sınav zamanı da gençlerimizi çocuklarımızı artık bir yarış atı görmekten  vaz geçmenin zamanı geldi ve geçiyor olarak düşünüyorum. Çünkü daha kişilik olarak oturmamış bu dönemde sınavda başarılı olmasını istediğimiz için çok üzerine yükleniliyor. Bu aşamadan yapılan bir çok yanlış sonucunda kişinin psikolojik  bunalıma girmesi, özgüven eksikliği, en kötüsü de intihara kadar sürüklüyor. Her üniversite sınav sonucu açıklandıktan 3 gün içerisinde bir çok haber görüyoruz ‘sınavda başarısız olan genç hayatına kıygı’ gibi bir çok haber görüyoruz. Bunda ki  suçlu kesinlikle o gencin ailesinden tutun okuldaki öğretmenlerine kadar çevre arkadaşlarına kadar hepsi suçlu. Çünkü onu bir birey olarak değil yarış atı olarak görmeleri. Aileler ve diğer kişiler kötü amaçla bunları yapmamış olsalar da kötü sonuçların olduğu aşikar. Çünkü sınava hazırlanan kişiyi bir yarışa sokmak çok yanlış. Ve bu kişiye bu sınav senin hayatının sınavı, bu sınavdan başarılı olamazsan hayatın biter ömür boyu öyle olur böyle olur gibi psikolojik baskılar sonucu çıkmaza giren kişiler kurtuluşu böyle yollarda arıyorlar.
  Çözüm konusuna girecek olursak en temel kural dikkatli hareket etmek zorundayız. Bu konularda eğitim almış uzman kişilere danışmak en doğrusu olur, eğer bunu imkan, maliyet yok ise bu tür uzman kişilerin kitapları olur veya internet videoları olabilir takip edilebilir ama asla ve asla görmezden gelebilecek bir konu değildir. Eğer ki sorumlu olduğumuz kişilerin ilerde kendisini öz güvenli, cesaretli çekinmeden hakkını arayabilecek bir birey olsun istiyorsak buna çok dikkat etmemiz gerekiyor.

 SAYGI VE SAYGI İLE..
ARİF KÜÇÜKYANIK
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum