Hasan Tülkay

Hasan Tülkay

Kitap Gibi [email protected]

AHMET ÇİÇEK DE GİTTİ

06 Ekim 2021 - 17:04

Gurbeti vatan eden güzel insanlardan Ahmet Çiçek de vefat etmiş. Korona'ya kurban gitmiş. Konyalı Boyalı Ahmet, fitne fücur bilmeyen, hayır hasenat cemiyet işlerinde son derece fedakar bir ülkücüydü. Paris'de Clichy Sous Bois Gagny Ülkü Ocağı'nda yöneticilik yapmış, resmen görevi yokken de teşkilat faaliyetlerinde her daim en önde koşan Serdengeçti gönül erlerinden olmuştur. Konserler, kermesler, sohbetler, seminerler, geziler ve cami cemaati öksüz kaldı. Tahsili yoktu ama irfanı vardı. Yoksulluk onu çok genç yaşta gurbete atmış, önce İstanbul'a, sonra da derin gurbete Fransa'ya, Paris'e göç etmişti. Fedakar eşine ve çocuklarına da örnek olmuş, fikren ve zikren hepsini etkilemişti. Ahmet Çiçek kardeşimizin ailecek hayırhah örnek bir tablo sergilediklerine başta Yakup Gezici Ahmet Hoca Ali Gençyiğit Ahmet Metin Cetin Bablı Cuban Ekrem Guclu Hasan Haliloglu Efrayim Nacak Hamit Tek Ali Akkaya Haci Ali Alic  Omer Bekar Mahmut Akbaş Yusuf Tatar  olmak üzere bütün Gagny Ocaklılar hüsnü şahadet edeceklerdir.

Bu resmi Paris'e galiba son gidişimde ben çekmiştim. Hocam demişti, senin de kitabını okumak istiyoruz... Bunun üzerine paylaşımda şöyle yazmışım:

Paris'te tanıdığım dost gönüllü güzel insanlardan Ahmet Çiçek... Sıradan bir gurbet emekçisi sanılmasın. Toplum işlerinde fedakâr bir ülkücüdür. Aynı zamanda bilinçli bir para kolleksiyoneridir. Fransa'dan döneceğimde bana; hocam yazılarını kitaplaştır, uçup gitmesin, bu 50 Euro da ilk baskıda benim katkım olsun deyip ısrarla cebime soktu. Manevî kıymeti maddî karşılığının çok ötesindeki bu parayı halen saklıyorum ve söz veriyorum: Kitabım çıkarsa ilk Ahmet kardeşime hatıra edeceğim... Yolunuz aydınlık, bahtınız açık. gönlünüz ferah olsun Ahmet Çiçek kardeşim...

***

Biraz daha hususi bilgilerle bir güzel insanı, samimi bir dava adamını, bir gönüldaşımı tarihin hafızasına emanet etmek isterim:


Resmî kayıtlara göre, 6 Şubat 1958 tarihinde, Konya Bozkır Kovanlık köyünde yoksul bir köylü ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Annesi Fatma, babası İsmail. Üç kız, üç oğlan  altı kardeşlermiş. Ahmet daha çocuk yaşlarda hayat kavgası ile başbaşa kalmış. O sebepten, belki biraz da haylazlıktan diplomasız okur yazar... Yazarlığı yoktu ama, özellikle dini, tarihi kitapları sevdiğini, ülkü yolunu benimsedikten sonra fikir kitaplarına da merak sardığını biliyorum. Yazanları, ozanları sever takdir ederdi. Ozan Arif, Mustafa Yıldızdoğan, Davut Akaslan, Ozan Nihat, velhasıl bilumum Ocak kökenli sanatçıların takipçisi idi. Kasetlerini, CD'lerini, konserlerini kaçırmazdı.

Esas mesleği terzilikti. Akıl baliğ olur olmaz yolu gurbete düşenlerden... İstanbul'un anaforunda boğulmamış, saflığını kaybetmemiş bir taşra çocuğu... Bir fırsatını bulup 1980-81'de kapağı Fransa'ya atmış. İki yıldan fazla çalışıp düğün parasını biriktirmiş, evlenip eşi  Sema hanımı da götürmüş. Zamanla işini ilerletmiş ve asıl mesleği terziliği bırakmış, inşaat sektörüne girmiş. Çatı teras izolasyon (yalıtım) üzerine çalışan şirketini kurmuş. Bildiğim kadarıyla işleri de fena değildi. Oğlu İsmail, kızları Fatma, Feyza, Ünzile, İrem hepsi de Fransa'da dünyaya gelmiş gurbet fidanları... Otomatikman Fransız vatandaşı olan çocuklarını Türklük gurur ve şuuru, İslam ahlak ve fazileti ile donatarak yetiştirmek için çok fedakârlık yapmış, iyi bir baba, saağlam bir aile reisi olmuş. Kültürel kimliğini korumak için Fransa'daki Ülkü Ocakları olan Fransa Türk Federasyon faaliyetlerini takip etmiş. Paris Gagny Ülkü Ocağı'nda muhasiplik yaptı. Yanlış bilmiyorsam Fransa Türk Federasyon Genel Merkez GİK üyeliğine de seçilmişti.

Tesbih, para, pul, tarihî bakır eşyalar kolleksiyon hobisi vardı. Özellikle para kolleksiyonu konusunda rastgele bir toplayıcı olmaktan ziyade bilgili, bilinçli birikim sahibiydi. Böylesine dolu dolu yaşayan, hayat mektebinde hem beyni, yüreği; hem de dişiyle tırnağıyla tutunarak ilerleyen bir gurbet kahramanı... Zalim Korona aldı, götürdü... Öldü demeye dilim varmıyor; sevdiklerine kavuştu, Rabbinin davetine icabet etti. 63 yaşını ikmal etmiş, 64'e doğru yürüyordu. Olgunluk çağının en verimli döneminde Hakk'a uğurladık. Ölümlerden ders alalım, Corona'ya karşı dikkatli olalım; TMM diyelim...

Allah sevdikleriyle Cennette haşreylesin Ahmet Çiçek kardeşim...
Hasan Tülkay 5 Ekim 2021 Salı Antalya

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Nazım Çelik
    10 ay önce
    Allah rahmet eylesin. Cennet mekanı olsun. Eş ve dostlarının başı sağ olsun.