Hasan Tülkay

Hasan Tülkay

Kitap Gibi [email protected]

ÖZÜ SÖZÜ BİZDEN BİRİ MANAVGATLI MAHMUT ÖZ

09 Eylül 2021 - 19:47

MEKTUP yazım gecikti biraz.. Demiştim ki dün: "Kitap ve fikir alışverişi ile geçen güzel bir gün... Manavgat merkezli yerel tarih araştırmaları ile tanıdığımız Mahmut Öz beyefendi kardeşimiz tarih ve tasavvufi romanlar da yazmaya başlamış. Mahmut bey gönül ve fikir eczanesinden terkip ettiği eserler (yayınlanacaklarla) bir düzineyi bulmuş. Sabırlı, gayretli, samimi bir kalem erbabı... Okuyanları, yazanları da çok seviyor. O bana kendi kitaplarını imzaladı, ben de ona Nevzuhur dergileri ve birkaç kitap hediye ettim.. Verdiğim kitaplardan birisi de Hayri Yılmaz arkadaşımızın ÇUKURKÖY kitabı... Kitaba şöyle bir baktı ve notunu verdi: "Ciddî emek verilmiş, araştırma ürünü, güzel bir eser.. Hayırlı olsun.."

Mahmut Öz hocamızı bir vesileyle dün daha yakinen tanıma fırsatım oldu. Manavgat Turizm Fakültesi'ne kayıt yaptıran Keşanlı Emircan Karagöz'ün kalacak yer meselesini de halletmek için kendisine gittik. Eşi Ümran hanımefendi'nin işlettiği Rosmarin Natural Shop'ta beni ve misafirim Karagöz ailesini kırk yıllık dostları gibi karşıladılar. Orada şunu gördüm ki; kadim Türk konukseverliği soyadları gibi özlerinde yaşıyor. İşyerlerine çağdaş bir dergâh diyebiliriz. Çok özel kişilerle, çok güzel sohbetlere kulak vermek nasipmiş... Esnaftan, sade vatandaşa, bürokrasiden akademik çevrelere kadar, yüreğinde memleket sancısı olan her yaştan her cinsten herkes Mahmut Öz'ün tabii dostları... Hastalığına çare arayanlar da, kafasında sorusu olanlar da gelip Öz ailesini, Mahmut Öz'ü buluyorlar. Manavgat turizm bölgesi olduğu için değişik milletlerden, milliyetlerden de müşterileri varmış. Hatta bazı müşterilerle kurdukları insanî dialoglar sayesinde Türk'ün şifahane havasını dünyanın pek çok  değişik yerlerine de ulaştırmışlar. Demek ki, işinizi severek, bilerek, öğrenerek, inanarak yaparsanız; disiplinli çalışırsanız muvaffak olursunuz.


Türk'ün devlet kurucu genetik vasfını da, millî zaafiyet noktalarımızı da tarihten bugüne yansıyan örneklerle çok güzel değerlendiren yazarın bir küçük notunu paylaşmak isterim:

"Bu millet Allah’ın yeryüzündeki kılıcıdır. Bugün de aynı ruh ve misyon devam etmektedir...
Unutmayın..! Atatürk boş yere, muhtaç olduğun kudret damarlarında ki asil kanda mevcuttur dememiş, o misyonun farkında olarak söylemiştir..
 Yıl 1050, Sultan Tuğrul Bey, Anadolu'da ki Bizans hakimiyetini kırmak için, Selçuklu şehzadeleri, İbrahim Yınal'ı ve Kutalmış Beyi, Anadolu'nun fethine memur eder.. İbrahim Yınal, Tuğrul Beyin babası Mikail Bey Oğuz Yabgusu ile savaşta vefat edince, annesini kardeşi Yusuf ile evlendirdiler ve bu evlilikten İbrahim Yınal olmuştur.

Kutalmış Bey ise, Selçuk Beyin oğlu Arslan Yabgu boyun başına bey olarak atandıktan sonra, Gazneli Mahmud'un tuzağına düşerek esir edilmiş ve hapiste öldürülmüştü. Oğlu Kutalmış babasının davasını ömrünün sonuna kadar sürdürmüş, Anadolu Selçuklularının atası kabul edilir.

Her ikisi de Tuğrul beye isyan etmişlerdir.
Haritada Nişabur'u bulun, sonra Anadolu'ya doğru bir çizgi çizin. O kadar yolu aşarak, Ordusu ile Erzurum'a kadar gelmiş ve Bizans İmparatoruna bir mektup yazmış. Mektubun güzelliği, içerdiği mana, devletine, milletine kendine güveni, İslama daveti ve Halifeye sahip çıkışı ve Allah'ın onları ne ile görevlendirdiğinin idraki beni çok etkiledi.

Lütfen o mektubu sizde okuyun. Belki sizlerde benim kadar etkilenirsiniz.

" Bu mektubumuz Rum'un sahibi,Rum İmparatorunadır. Allah onu İslamla, İmanla,hakkı müdafaa etmekle nasiplendirsin ve ona yetişkin askerler nasip etsin.Onu davet ettiğimiz ve ona sunduğumuz bu şeyde; kendisi için, halkı için,ülkesinin selamet vardır.Bilsin ki Allah bizi Kisra Hükümdarlarının mülküne yerleştirdi, hilafet koltuğunu korumaya ehil kıldı ve bizi keskinliği körelmeyen, kınından çekilmiş bir kılıç ve sönmeyen bir ateş kıldı. Bize yüce zaferler ve galibiyetler ihsan eyledi".
Özü sözü bizden biri tarifimize yüzde yüz uyan Mahmut Öz 1961 Manavgat doğumlu... Milenyum çağında yaşayan, ruhen Türk tarihiyle yaşıt bir gönül eri... Okul yıllarından beri Başbuğ Türkeş'in açtığı GÖNÜL SEFERBERLİĞİ çığırında durmadan ilerleyen disiplinli bir ilim kültür sanat serdengeçtisi... Daha lise talebeliği yıllarında gazete, dergi çıkarma teşebbüsleri var... Kalemle, kelamla çocukluktan dost olmuşlar. Edebiyat okumak hayal ederken, nasipte Eczacılık varmış. Serbest eczacılık yaparken yerli ve yabancı gazetelerde köşe yazarlığı yapmış, değişik yazılar yayınlamış. Kendi çapında kültür edebiyat dergileri çıkarmış.
 İlk kitabı Mavi Kan ile 1980 öncesi sağ-sol çatışması deyip geçiverdiğimiz olayların psikolojik manevî atmosferini de yansıtmaya çalışmış.
İkinci kitabı Bozkır Yelesi'nde 11. asırda Türklerin devlet kurma çabaları, fikirleri ve cihanşümûl devlet ideallerini işlemiş.

Osmanlı Belgelerinde Manavgat kitabı hakkında diyor ki: 600 yıllık Osmanlı döneminde belgelere yansımış Manavgat hakkında yüzlerce evrak, ferman ve mahkeme kaydı bu kitapta. Manavgatın tarihi mi var, daha dün kurulmuş diyenlere ithaf ediyorum.

Bozkırın Efendileri ile 11. yüzyılda başlayan Türklerin Anadolu'ya çıkma ve kıtalara açılma çabalarını romanlaştırmış.
Manavgat Evliyaları Tekke Zaviye Medreseler'de Manavgat'ın manevî tarihi belgelenmiş. "Hafız Hoca hazretleri kimdir, mezarı nerededir, soyu nereye dayanmaktadır, gerçek ismi nedir?, hepsi bu kitapta."
Sarılar Köyü Tuğayoğlu Ayanlığı en son yayınlanan tarihî belgesel çalışmalardan biri olsa gerek.
Yayınlanmış eserleri kadar da yayına hazır kitapları bulunan Mahmut Öz Almanca ve İngilizce bilmektedir. Evli ve üç çocuk babası olan Mahmut Öz'ün eserlerine Manavgat halkı sahip çıkmış görünüyor. Fakat daha da önemlisi bu eserlerin daha da geniş okuyucu kitlessine ulaşması için Kültür bakanlığı'nın ilgisi, desteği gerekir.
Danışılan adam riyasetine geçen bir gündüzlük sohbet muhabbet meclisi neticesi 8 Eylül 2021 Çarşamba benim için torunumun yaş günü kadar özel ve güzel işaretli bir gün oldu.
Kendimizi bulma izinde yolumuz açık, yolcumuz çok olsun Mahmut Öz kardeşim...
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum