İnanç Dünyası

İnanç Dünyası

Mide Değil,Kitap ne diyor? [email protected]

KURAN 3 CAHİL TOPLUM

06 Ekim 2021 - 17:04

Bu 3. Yazımız olan kuranla olan muhabbetimize devam ediyoruz. Bir Müslümanın okuması anlamsı kendisine ışık tutabileceği rehberin dilimiz döndüğünce anlatmaya açıklamaya çalışıyoruz. Lakin bu hafta sosyal medyada dolanan video insanların cehaletini gün yüzüne çıkarttığı gibi, inanan toplumun körü körüne bir taklidi iman yaşadığını yüzde yüz kanıtlamıştır.
Söz konusu video da spiker farklı kültür ve farklı memleketlere mensup insanlara mikrofon uzatıp şimdi’’ Arabistan da Mekke çevresin de kazı çalışması kazı çalışması yapılsa  ve kurandan bir ayet bulunsa buna inanırımsınız oldu ‘’ bu soru bile insanı tedirgin ve üzmekten başka bir çare göstermemesi gerekirken söylenen cevaplar insanlara ki din anlayışını gözler önüne sermiştir. Ne yazık ki insanlar şaşkınlık bir yana dursun inandıkları son ve tamamlanmış kelamın kendilerine eksiksiz ulaştığını şek ve şüpheye yer bulunamayacağını dile getirmesi gerekirken, bulunan ayetin okunması araştırılması tartışılması gibi vahim sözcükler sarf etmiştir. Peki bu durum bize yabancı geldimi hayır. Çünkü zamanında peygamberimizin vefatından sonra o kadar şaibe dedi kodu iftira ve kurana yönelik savaş açılmıştır kişimdi önümüze gelen kazıdan çıkacak bir ayet meselesi o günlerin kalıntısı olduğunu açıklıyor.
Peki ama kuranın ilk indiği zaman ile şimdiki ortam ve zaman dilimi ile nasıl kıyaslanabiliyor dersek, şekil farklı olsada amaç aynı. Kuranın eksik, insan uydurması, arap dilinde şiir, eksik ve insan düşüncesinde birleştirilmiş sözcüklerini savunan münafık ve kafirlerin şimdi insanlara budüşünceleri ılımlaştırarak yoldan ve dinden cıkmalarına zemin hazırlamaktan başka bir süreç değildir. Yani şekil farklı niyet aynı.
Ama o devirde rasülüllahı kaybetmiş olsak ta din resulle geldi onla son bulmadı tüm insanlara indi Allahın dinine inanlar rasülün sımsıkı sarılın dediği tamamlanmış hakkında eksik veya kelam olduğuna şüphe duyulmayan kuranı kerim ve rasülüllahın sünneti ile bu dünya ve ahretinize uzanan dünya serüvenine sarılın, söz ve cümleleri ile din bize ulaşmıştır.
Kran daha önceki yazılarımızda da anlattığımız gibi rasüle vahiy ile inmiş vahiy katipleri o zamanın imkanları ile yazıya dökmüş hafızları ezberlemiş. Bu işlemi yapan kişi sayısı bir iki değil sayılamayacak kadar cok hafız ve katip bulunduğu için eksik unutuluş olasılığı kesinlikle düşünülemez veya o konuda şüpheye bile mahal veremez tabiî ki kim mümin dediğimiz inanan kimseler.
Dediğimiz olay o zaman rasülüllahtan bire bir dini alan orijinal müminlere gelmişken bizler tabiri caiz ise yan sanayi ürünü gibi kopya müminleriz. O zaman anasını babasını malını mülkünü din uğruna feda eden Müslümanlar çıkan dedi kodu ve iftiralar da sarsılmamış aksine dine dört elle sarılmış ve imanlarını kuvvetlendirmiştir. Müslüman gibi görünüp sözde iman sahipleri olan münafıklar ise rasülün vefatından sonra peygamberlik ilanın da dahi bulunmuş ve kendilerine din olgusu çıkartmışlardır. Baktığımız zaman insanın mayası değişmez  o zamn da dünyevi arzu ve isteklerin arkasına düşen varlıklar kurandan başlayıp hadis tahrifatı ile kendilerine adı Müslüman dahi olsa yeni yol çizmiş ve sadece dünyasını kurtarmaya yönelmiştir.
Orijinal Müslümanlar kuran ve sünnete sımsıkı sarılmış lakin hz. Ebubekir döneminde hafızların yalancı peygamberle savaşlarında şehit olmasına binayen hakkında şüpheye dünya malı ve mevksinin kokusu dahi olmayan bir  gurup inanan Müslüman topluluğuna halife tarafından emir ile toplatılmış. O kadar Müslüman  bu kitabın tamlığına iman etmiş hiç biriside cıkıp bu ayet eksik bu tam değil bu cümle yanlış dememiş ve iman etmişler.
Dahası bu diğer halifelerin islamın yayılmasından sonra telaffuz hatalarını ortadan kaldırmak için coğaltılmış ilk basılan kuranla mukayese edilmiş hafızlara dinletilmiş sadece insanların ilk basım kuran kalplerinde bir vesveseye mahal vermemesi fitneye koşmamaları için de imha edilmiştir. Ki o zaman inanan insanların ortak karar ve düşüncesi olmuş ve şimdi olduğu gibi bazı kendini bir şey zanneden sözde hocalar kuanın aslını kaybettiler diye kimsenin aklına gelmemiş tabiri caizse suyu bulandıracak kadar bile kelime zuhur etmemiştir.
Yıl 2021 orjinalikten 1500 yıla yaklaşan bir kuran ve indirilen kuranın ayetlerinde Allahüteala onun koruyucusu biziz haydi bozun tahrip edin değiştirin veya kendinize güveniyosanız aynısından getirin demesine binayen insan oğlu kafirlikte zirve yapsada bu konuda kendi ve çevresel cabalasada başaramamıştır. Başaramayacaktır Allahın izniyle.
2010 lu yıllarda bir meczup cıkıp ben kuran yazdım alın size meydan okuyorum demişti. Herkes şaşırdı bu kadar da insan kafirleşebilirmi diye ama biz Müslüman olarak bu düşüncede olana dahi saygı duymalı yaratan rızkı nefesi kesmediğine saygı duymayı şiar edinmiştik. Ve yazdım değdi kitabın kuran İncil ve tevrattan alıntı sözcükler olduğu ortaya cıkınca o kişi ortadan kaybolmuştu.
Bir diğer gurup türkiyede ağlaya ağlaya insanları arkasına toplayıp kuranı kendi kafasına göre meal vetefsir edip etrafında milyonları topladı. Ve dinsizliğe sürükledi .o yüzden Allah diyor ki akletmedinizmi, tefsirden kısa bir alıntı yapcak olursak bakara suresinde bir ayetin mealine kuranda bulamdıklarınızı İncil veterata bakabilirsiniz kelimesi idi. Ne yazıkki bizde okuduk hiç göze alamdan bu dinsize insnların müktesep olmasına göz yumduk.
VE SONUÇ KURAN TAMDIR EKSİK ŞEK ŞÜPHE OLMAYAN ALLAHIN KORUMASINDA DEĞİŞTİRELEMEZ KELAMDIR.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum