Kerim Özbekler

Kerim Özbekler

Edebiyat Üzerine [email protected]

BASIN YAYIN SANAT EDEBİYAT ŞİİR DÜNYASI'NDAN KISA KISA DUYURULAR...

07 Nisan 2022 - 11:46

SINDIRGI KİTAP GÜNLERİ VE YAZAR-OKUR BULUŞMASI 22-29 NİSAN 2022 TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK...

YAZAR-OKUR BULUŞMASI İMZA GÜNLERİ;22-29 Nisan 2022 tarihleri arasında, Saat.11.00-17.00 arasında yapılacaktır.23 NİSAN 2022 CUMARTESİ GÜNÜ KİTAP İMZALAYACAK OLAN YAZAR VE ŞAİRLERİN İSİMLERİ;Gülnur Gündoğan-Sevgi Ataş-Elif Yavaş-Fatih Altınbeyaz.24 NİSAN 2022 PAZAR GÜNÜ KİTAP İMZALAYACAK OLAN YAZAR VE ŞAİRLERİN İSİMLERİ;Aslan Torun-Şener Altun-Tuncay Okay.25 NİSAN 2022 PAZARTESİ GÜNÜ KİTAP İMZALAYACAK OLAN YAZAR VE ŞAİRLERİN İSİMLERİ;Emine Pişiren-Gönül Ünver-Hüseyin Bektaş.DİĞER YAZAR VE ŞAİRLERİN İMZA GÜNLERİ;Mehmet Kahraman 25-26 Nisan 2022,Gündüz Aydın 25-26-27 Nisan 2022,Yusuf Akgül 25-26-27 Nisan 2022,Mehmet Bülent Sağlam 26 Nisan 2022,İsmail Sarıçay 27 Nisan 2022 Çarşamba,Halil Ülke 27 Nisan 2022 Çarşamba,İsmail Sıkıcıkoğlu 28 Nisan 2022 Perşembe,Şakir Albayrak 28 -29 Nisan 2022,Özali Yılmaz 29 Nisan 2022 Cuma,Kemal Girgin 29 Nisan 2022 Cuma.******SINDIRGI KERTİL ŞİİR AKŞAMLARI'NDA SAHNEYE ÇIKACAK OLAN ŞAİRLERİN İSİMLERİ;Balıkesir Yazarlar ve Şairler Derneği (BAYŞAD)katkılarıyla, 25 Nisan 2022 Saat.22.00'de yapılacaktır.Ahmet Meydan,Armağan Ünal,Ayşenur Kaya Aydoğan,Elif Hilal Aydoğan,Aslan Torun,Dilaver Ayyıldız,Emine Pişiren,Gökmen Karadağ (Sunucu),Gönül Ünver,Gülçin Savaşaneril Yurdakul,Gündüz Aydın,Hüseyin Bektaş,İsmail Sarıçay,İsmail Sıkıcıkoğlu,Koray Atalay,Mustafa Keser,Nazlı Karagöz(Sunucu),Özali Yılmaz,Şener Altun,Yaşar Kutlu,Yakup Sılay,Yusuf Akgül,Yusuf Değirmenci.NOT.Balıkesir-Sındırgı gidiş-dönüş ulaşımını Balıkesir Büyükşehir Belediyesi karşılayacak, iftar yemeğini Sındırgı Belediyesi verecektir.Gidiş 16.30, dönüş 00.00'dır. Balıkesir Yazarlar Şairler Derneği (BAYŞAD) Okuma Yurdu'nda buluşulup, hareket edilecektir.******PANEL;26 Nisan 2022 Salı,Teravih sonrası, saat.22.00'de.Sındırgı-BalıkesirPANEL KONUŞMACILARININ İSİMLERİ-ÜNVANLARI VE KONUŞMA KONULARI;Fatih Satıl (Prof. Dr., BAUN Öğr.Üyesi);Sındırgı'nın Doğal Kaynak Değeri Ulus Dağı'nın Bitki Çeşitliliği,İbrahim Aydın (Prof. Dr., BAUN Öğr. Üyesi);Yeraltı Servetlerimiz ve Mavi Vatan Gerçeği,Serap Özer (Eğitimci-Tarihçi);Medeniyetimizde Kadın ve Makbule Efe,Yusuf Akgül (Balıkesir Yazarlar Şairler Derneği (BAYŞAD) Başkan Yardımcısı);Sındırgılı Şair Ahmet Süreyya Örgeevren,Moderatör;Sadullah Özcan (Gazeteci-Yazar).***Gönderen;YUSUF AKGÜLBalıkesir Yazarlar ve Şairler Derneği (BAYŞAD)Başkan Yardımcısı[email protected]

 

*******************************************************************************************

 

Silgi'den, Merhaba,
Silgi Şiir Dergimizin, 89. sayısı ektedir.
Silgi, 90. sayıda yayın hayatını sonlandırıyor...
90. sayıda, yayınlanmak üzere;
"Silgi, 90. Sayıda veda ediyor. Bu konuda, ne düşünüyorsunuz?"
konusunda
kısa görüşünüzü bekliyoruz.
Selam ve sevgiyle.31 Mart 2022 Perşembe-23.24)
Mehmet Büyükçelik (Silgi Şiir Dergisi Sahibi) İzmir
https://lnkd.in/gqkdi8UD
**************************************************************************

 

BÜYÜK TAARRUZ’UN 100.YILI AHDE VEFA ULUSLARARASI ŞİİR YARIŞMASI BİRİNCİSİNE 5.000, İKİNCİSİNE 3000. ÜÇÜNCÜSÜNE 2000 LİRA PARA ÖDÜLÜ VERİLECEK, 3 ŞAİRE 1000'ER LİRALIK MANSİYON ÖDÜLÜ TAKDİM EDİLECEK.(SON BAŞVURU TARİHİ.10 MAYIS 2022 SALI)...

YARIŞMANIN KONUSU;Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde gerçekleşen Büyük Taarruz’un 100. Yılında, Uluslararası katılımla Büyük Taarruz Afyonkarahisar Kocatepe’yi şiir diliyle ifade etmek.

YARIŞMANIN AMACI;

Büyük Taarruz Kocatepe’nin Türk Tarihi açısından, Kurtuluş Savaşındaki önemini ve Türk Ordusunun zaferini vurgulamak.

Milli, Manevi Tarihi ve Kültürel değerleri araştırmak. Korumak, sahip çıkmak. Tanıtmak, yaşatmak...

-Tarihine ve Kültürüne duyarlı bir nesil için Büyük Taarruz Kocatepe’de yaşanan süreci sanatsal yaklaşımla, sanat ehli kişilerin vasıtası ile Kocatepe ruhunu yakalamak. Ses getirmek, kamuoyu ile paylaşmak. Gelecek nesillere taşımak, kalıcı eser bırakmak.

-Zaferin kazanıldığı topraklarda Afyonkarahisar, Büyük Taarruz’un 100.Yılını şiirlerle taçlandırarak toplumla bütünleştirmek.

YARIŞMAYA KATILIM ŞARTLARI;

-Büyük Taarruzun 100.Yılına Ahde Vefa ismiyle düzenlenecek olan Uluslararası yarışmaya, 18 yaş ve üstü kişiler katılım sağlayabilecektir.

-Şiirin Teması Büyük Taarruz, Afyonkarahisar Kocatepe olmalıdır.

-Yarışmaya katılacak şiirlerin alıntı, kopya olmaksızın şairin kendi kaleminden çıkmış olmalıdır.

-Yarışmaya sunulan şiirin, daha önce her hangi bir yerde yayınlanmış olması katılıma engel değildir. .

-Her yarışmacı, yarışmaya bir (1) şiirle katılabilecektir.

-Yarışmaya giren şiir sahipleri, yarışma şartnamesini kabul etmiş sayılacaktır.

ŞİİRLERİN DEĞERLENDİRİLME ÖLÇEĞİ;

Şiirin özgünlüğü-Şiirin imge ve çağrışım değeri-Şiirin ahenk değeri-Temanın bütünlüğü-Seçilen sözcüklerin uygunluğu-Türkçenin etkin kullanımı-Şiirin isminin içeriği ile uyumu-Yazım ve imla doğru kullanımı.

-Yarışmaya katılan şiirler, edebiyat dünyamızda kullanılan hece kalıplarından her hangi biri ile yazılmış olmalıdır. Serbest şiirler, yarışmaya kabul edilmeyecektir.

-Şiirler bilgisayar ortamında yazılıp, 28 satır şekilde olup “Times New Roman” yazı karakteri ile 12 punto 1,5 satır aralığında olmalıdır.

-Yarışmaya katılan şiirler, Word dosyasına yazılarak sol üst köşesine rumuz yazılacaktır. Dosyada, şairin adı yer almamalıdır.

-Word dosyası ile gönderilmeyen şiirler, kabul edilmeyecektir.

-Başvuru mail adresinde, şairin adı soyadı-adresi-doğum tarihi-kısa öz geçmişi ve telefon numarası yer almalıdır.

-Yarışmaya gönderilen şiirlerin şartnamenin maddelerine aykırılığı tespit edildiği takdirde, ön elemede yarışma dışı bırakılacaktır.

-Yarışmaya son katılım tarihi olan 10 Mayıs 2022 Pazar Günü, saat.23.59’a kadar [email protected] adresine şiir ve bilgiler gönderilecektir.

-Belirtilen tarihten sonra gelen başvurular, kabul edilmeyecektir.

-Yarışma sonunda, jüri üyelerinin vermiş olduğu puanlara itiraz edilemez ve puanlar değiştirilemez.

-Yarışma sonuçları 1 Haziran 2022 Çarşamba günü, saat.17.30’dan sonra, Afyonkarahisar Valiliği-Afyonkarahisar Belediyesi-Afyonkarahisar İl Kültür Turizm Müdürlüğü web sitelerinden duyurulacaktır.

-Jüri heyeti tarafından ödül almaya hak kazanan altı (6) şiirle birlikte, en fazla ilk yüzon'a (110) giren şiirler “BÜYÜK TAARRUZ’UN 100. YILINA AHDE VEFA” isimli şiir kitabında yayımlanacak ve eser sahiplerine kargo ile gönderilecektir.

-Dereceye giren ve kitaba girmeyi hak kazanan eser sahipleri, Afyonkarahisar Ahde Vefa Kültür Sanat Derneği tarafından bilgilendirilecektir.

-Yarışmaya katılan her şairimize, Afyonkarahisar Valiliği-Afyonkarahisar Belediyesi-Afyonkarahisar İl Kültür Turizm Müdürlüğü-Afyonkarahisar Ahde Vefa Kültür Sanat Derneği-Kent ve İnsan Derneği tarafından katılım belgesi gönderilecektir.

-Basıma giren şiir kitabı, 81 İl Valiliği ve Bakanlıklara gönderilecektir.

-Dereceye giren eser sahipleri'nin bir (1) gecelik konaklama, ulaşım ve yemek giderleri karşılanacaktır.

-16 Haziran 2022 Perşembe günü, saat.20.00’de yapılacak olan

“BÜYÜK TAARRUZ’UN 100. YILINA AHDE VEFA” Özel program ve yarışma ödül töreninde dereceye giren eserlerin jüri heyeti tarafından belirlenen dereceleri o gün açıklanacaktır.

-Türk Tarihinde ve Türk Edebiyat Dünyasında yerini alan “BÜYÜK TAARRUZ’UN 100. YILINA AHDE VEFA” isimli Büyük Taarruz şiirlerinden oluşan kültür yayınımız, programda tanıtılacaktır.

-Dereceye giren ve kitaba girmeye hak kazanan şiirler, şairlerinin ismini kullanmak koşuluyla yayma-temsil etme-basım-yayın- seslendirme-telif hakları Afyonkarahisar Ahde Vefa Kültür Sanat Derneği’ne kullanım hakkı verilecektir.

YARIŞMA ÖDÜLLERİ;

Birinci'ye.5.000 TL+Plaket,

İkinciye.3.000 TL+Plaket,

Üçüncü'ye.2.000TL+Plaket,

Mansiyon.1.000 TL+Plaket,

Mansiyon.1.000 TL+Plaket,

Mansiyon.1.000 TL+Plaket.

BÜYÜK TAARRUZ’UN 100. YILINA AHDE VEFA ÖZEL PROGRAMI;

-Dereceye giren altı (6) şiir sahibinin il dışından gelmesi durumunda, program günü 16 Haziran 2022 Perşembe günü Afyonkarahisar’da olmaları gerekmektedir.

-Aynı gün resmi makamlarımızın uygunluk durumuna göre, saat.14.00 ile 17.00 arasında resmi ziyaretler yapılacaktır.

PROĞRAM AKIŞI;

-Saygı duruşu ve İstiklal Marşı,

-Protokol ve açılış konuşmaları,

-Afyonkarahisar Ahde Vefa Kültür Sanat Derneği tarafından kahramanlık türküleri-marşları-şiirleri,

-Ozanların atışmaları,

-Bir perdelik kahramanlık oyunu,

-Konuk şairlerin dereceye giren şiirlerini sahnede seslendirmesi,

-Plaket ve ödül töreni ile program sonlandırılacaktır.

-17 Haziran 2022 Cuma günü kahvaltı sonrası 10.30’da Büyük Taarruz, Kocatepe Zafer gezisi yapılarak programımız sonlanacaktır.

AZİME ÇAVDAR GÜRLEK

Ahde Vefa Kültür Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

0-506-5306811

AFYONKARAHİSAR

 

*******************************************************************************************

 

ÜMRANİYE BELEDİYESİ GELENEKSEL 18.HİKAYE YARIŞMASI BİRİNCİSİNE 12.000, İKİNCİSİNE 10.000. ÜÇÜNCÜSÜNE 8.000 LİRA ÖDENECEK.(SON BAŞVURU TARİHİ.27 MAYIS 2022 CUMA)...
-Yarışmaya, isteyen herkes katılabilir.
-Yarışmaya, seçici kurul üyeleri ve geçmiş yıllarda Ümraniye Belediyesinin yaptığı hikâye yarışmalarında 1.lik ödülü alan kişiler katılamazlar.
-Gönderilen hikâyelerin altına, isim veya rumuz yazılmayacaktır.
-Yarışmaya katılacak olan eserlerin, daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yerde (Basılı olarak) yayımlanmamış olması gerekmektedir.
-Hikâye konusu, “Serbest”dir.
-En çok 2 hikâye ile katılmanın mümkün olduğu yarışmada, hikâyeler on bin (10.000) kelimeyi geçmemelidir.
-Başvuru, yalnızca internet üzerinden www.umraniye.bel.tr adresinden yapılacaktır.
-Yarışmada, ödül kazanan eserlerin her türlü yayın hakları Ümraniye Belediye Başkanlığına aittir.
-Yarışma sonuçları, 4 Temmuz 2022 tarihinde açıklanacaktır.
-Ödül töreni tarihi, daha sonra ilan edilecektir.
ÜMRANİYE BELEDİYESİ GELENEKSEL 18.HİKAYE YARIŞMASI ÖDÜLLERİ;
Birinciye.12.000 TL,
İkinciye.10.000 TL,
Üçüncüye.8.000 TL,
Mansiyonlar.3.000 TL.
*************************************************************************

DİYARBAKIR TANITMA KÜLTÜR YARDIMLAŞMA VAKFI (DİTAV) YÖNETİCİLERİ ŞAİR İHSAN BİÇİCİ ADINA ŞİİR YARIŞMASI DÜZENLEDİ, BİRİNCİ OLAN ŞAİRE 3.000 LİRA ÖDENECEK.(SON BAŞVURU TARİHİ.31 MAYIS 2022 SALI)...

Diyarbakır Tanıtma Kültür Yardımlaşma Vakfı (DİTAV) yöneticileri, geçmişten günümüze Diyarbakır'ın kültür-sanat ve edebiyat hayatına katkıda bulunan değerlerimizin adını yaşatmak için her yıl farklı bir isim ve alanda ödüller verecek.

Vakıf yönetimi, 2022 yılı için ödülü “Şiir dalında”. Ömrünün elli yılını şiire ve kentin kültür-sanat alanına hizmette bulunan, Diyarbakır Tanıtma Kültür Yardımlaşma Vakfı (DİTAV) üyeliği de yapmış olan Şair İhsan F. Biçici (1936-2013) adına verilmesini kararlaştırmıştır.

ÖDÜL ŞARTNAMESİ AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDEDİR;

-Ödül, 3.000 (Üç bin) liralık para ödülü ile plaket ve ditav kitaplarından seçmelerden oluşacak. 

-Ödül, 2021 yılı içinde yayımlanmış şiir kitabına ve tek esere verilecektir. Gerek görüldüğünde, iki eser arasında paylaştırılabilecektir.

-Katılımcıların, katılım sağlayacakları eserinin daha önce basılı veya sanal herhangi bir ortamda ödül almamış olması gerekir.

-Son katılım tarihi, 31 Mayıs 2022’dir.

-Ödüle katılım şahsen ya da yayınevi aracılığıyla, katılımcıların açık adresi-kısa yaşam öyküsü ve iletişim bilgileriyle 6 adet kitabının vakıf adresine göndermesiyle gerçekleşecektir. Vakıf adresi, aşağıdaki şekildedir.

Diyarbakır Tanıtma Kültür Yardımlaşma Vakfı (DİTAV)

Kooperatifler Mahallesi, Cahit Sıtkı Tarancı Sokak, Arslan Apt. K.2, No.4 Yenişehir-Diyarbakır Tel.0-412-2283555 

-Sonuçlar, 2022 Haziran ayı içinde açıklanacaktır. 

JÜRİ ÜYELERİ;Remzi İnanç-Şükrü Erbaş-Şeyhmus Diken-Ahmet Çakmak-Gülsüm Cengiz-Gonca Özmen.


*************************************************************************

AVRUPALI GAZETECİLER FEDERASYONU (EFJ) KONGRESİ 13-14 HAZİRAN 2022 TARİHLERİNDE İZMİR'DE Kİ HAVA GAZI FABRİKASI'NDA YAPILACAK...

Avrupa'nın en büyük basın meslek örgütü olan ve 320.000’den fazla medya çalışanını temsil eden Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), genel kurulunu İzmir’de yapma kararı aldı. Paris-Viyana-Atina gibi aday şehirleri geride bırakarak seçilen İzmir, 13-14 Haziran 2022'de  Avrupa’nın 45 ülkesinden 100’ü aşkın gazeteciyi ağırlayacak.

Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki kongreye paralel olarak gerçekleştirilecek, ''Yerel Medya Zirvesi’'nde ise gazetecilerin sorunları ve çözüm yolları tartışılacak.

MOGENS BLİCHER BJERREGARD ''GAZETECİLİKTE, ISRAR EDİYORLAR.''...

EFJ Başkanı Mogens Blicher Bjerregård, Türkiye’deki mevcut siyasi ortamda işlerini yapmak için cesurca mücadele eden gazetecilerden öğrenecek çok şeyleri olduğunu belirterek “Örgütlenmesini güçlendiren, toplumsal cinsiyet eşitliğini ve gençleşmeyi sağlayan. Kendisini yenileyen ve çok zor bir dönemde gazetecilikte ısrar eden meslektaşlarımızı selamlıyoruz.” dedi.

MUSTAFA KULELİ ''EŞSİZ BİR FIRSAT''...

İzmir’i aday gösterirken en ufak bir tereddüt yaşamadığını, şehrin bu organizasyonun altından layıkıyla kalkacağına inandığını söyleyen EFJ Yöneticisi Mustafa Kuleli ise “Bu etkinlik hem bağımsız gazeteciliğin, demokrasimiz için önemini. Hem de, Avrupalı meslektaşlarımızın Türkiye’deki gazetecilerle dayanışmasını göstermesi bakımından eşsiz bir fırsat” diye konuştu.

TUNÇ SOYER ''İZMİR, DOĞRU ADRES''...

Avrupa’nın en büyük basın meslek örgütü ve temsilcilerini İzmir’de ağırlayacak olmaktan büyük mutluluk duyduğunun belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in böylesi bir organizasyon için en doğru adres olduğunu dile getirdi.


*************************************************************************
YAZAR VE YAYINEVLERİNE DUYURU...Roman-öykü-şiir-dergi yazıları-edebi metinler redakte edilir, yayına hazırlanır. Kelime-harf hataları-noktalama işaretleri-dilbilgisi denetimi yapılır. Metinlerdeki anlatım bozuklukları-gereksiz sözcükler konusunda yazarı uyarılır, düzeltmeler yapılır.NECMETTİN YALÇINKAYA[email protected]
*************************************************************************
Furkan ÇirkinYelkensiz Şiir Dergisi[email protected] 
*************************************************************************
HASAN YILDIRIM VE BİR DOKTORUN ANILARI İSİMLİ KİTABI...
KERİM ÖZBEKLER
GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR
1951 yılında Elazığ'da doğdu, ilk-orta ve lise öğrenimini Adana'da okudu. 1967-1968 yılında, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Bilimler Yüksek Okulu'ndan sonra Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenimini tamamlayıp tıp doktoru oldu. 1980'de Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Uzmanlığı ihtisasını kazandı, 1983 yılında mecburi hizmet kurasıyla Aydın'ın Söke Devlet Hastanesi'ne tayin oldu. Nöroloji Uzmanı ve Baş Hekim Muavini olarak 2 yıl görev yaptıktan sonra Ankara Hava Hastanesi'nde askerlik görevini tamamladı, askerlik sonrası Aydın'ın Nazilli İlçesi Devlet Hastahanesi'nde 1990 yılına kadar Nöroloğ ve Başhekim olarak görev yaptı. 200 yataklı hastahaneyi hizmete açtı, çeşitli siyasi nedenlerle 7 defa istenmeyen tayinler yaşadı. Sonunda Afyon'un Şuhut İlçesi Devlet Hastahanesi Baş Hekimliği'nden istifa ederek, milletvekili adayı oldu. Bundan sonra Nazilli Devlet Hastahanesi'nde Uzman Hekim olarak, Sağlık Grup Başkanlığı-Fuhuşla Mücadele Komisyonu Başkanlığı-Sosyal Yardımlaşma Vakfı'nda görev aldı. Nazilli Genç İş Adamları Derneği Kurucu Üyesi oldu, Nazilli Tıp Teşhis Merkezi ve Tomoğrafi Görüntüleme Merkezi kurdu. Özel Ambulans Hizmetleri kurdu, 2009 yılında Özel Kreş ve Anaokulu Kurucu Üyeliği yaptı. 2016 yılında 65 yaşında iken emekliye sevk edildi, evli ve 3 çocuk babasıdır. halen, Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde yaşamaktadır.
*****
Hasan Yıldırım, emekli olduktan sonra boş durmamış. ''Bir Doktor'un Anıları'' adını verdiği 192 sayfalık bir kitap yayınlamış, çok iyi bir nöroloji uzmanı olduğunu biliyorum ama başından beni şaşırtacak kadar çok olay geçtiğini kitabını 10 günlük bir okumadan sonra bitirince anladım. Kitabı bitirdikten sonra ''Türkiye'de yaşamak zor.'' dedim, aşağıda onun yaşadıklarını kısaltarak yazdım. Kitabında bunlardan ayrı olarak yaşadığı o kadar çok olay var ki, bunları bütün samimiyeti ile kaleme almış olduğu kanaatine kapıldım. Çok güldüğüm yerleri oldu, çok üzüldüğüm bölümleri de var. Düşünmemiz gereken yerleri de çok, özetlersek bizim yol almamız için daha o kadar uzun bir yol var ki. 84 milyonun bu kitabı okumasını isterim, iyi bir nöroloji uzmanı olan Hasan Yıldırım geride çok güzel bir eser bırakmış. Kitabında ki diğer bölümleri, kısa kısa aşağıda okuyalım.
*****
Annem ''Oğlum, imam ol. Yarın öbür gün öldüğümde, arkamdan bir fatiha. Üç kulhüvallahi okursun, hem dünyalığını. Hem de, ahiretini kurtarmş olursun.'' diyordu. Anneme döndüm sinirle ''Ben, 1 elham 3 külhüvallahi okumasını biliyorum. İmam olmasam da, bunları okuyabilirim. İmam olmayacağım, dedim.
*****
Adana'da İpek Sineması'na bedava film seyretmek için faytonların arkasına kaçak biner, arabacının kırbacını yiyinceye kadar otostop yapmış gibi giderdik.
*****
Bir gün mahalleye ayı oynatan birisi geldi, arkadaşla iddiaya girdik. Ben, ayı ile güreşecek. Yenersem, o bana Adana Kebap ısmarlayacaktı. Yenilirsem, ben bütün arkadaşlara Adana Kebap ısmarlayacaktım. Ayıcı ile gidip konuştum, kabul etti. Ben, ayıya bir çelme takar düşürürüm diye aklımdan geçiriyordum ama öyle olmadı. Ayı bir türlü pes etmiyordu, üstelik ayağa kalkınca benim boyumu geçmişti. Önünde durmak istemiyordum, çünkü pençeleri vardı. Arkasından dolanıp, işi bitirmek istiyorum ama ayı çok çevikti. Bütün manevralarımı boşa çıkarıyordu, sonunda çok hızlı bir hareketle tek ayağına çelme taktım. Tek ayağının üzerinde duramıyan ayı yere yıkıldı ama yıkılırken pençesi gömleğime takılmıştı ve biraz da canımı acıtmıştı, ayı bu yere yıkılmayı kabul etmemiş bir çeviklikle kalkıp bana karşı hamleye hazırlanırken ayıcı araya girip beni çekip almıştı. Bu olaydan sonra lokantaya gitmiş, lokantacıya mevzuyu anlatınca ''Yarım Kebap da benden olsun.'' diyerek bana 1.5'luk Adana Kebap getirmişti.
*****
O yıl yazın öğretmen olmaya karar vermiştim, çünkü Polis Akademisi sınavlarını kaçırmıştım.
*****
Hava Harp Okulu'na öğrenci alınacağını radyodan öğrenince İstanbul Yeşilyurt'a gittim, 2 hafta süren imtihanları başarı ile bitirdim. Havacı Teğmen olarak göreve başlamayı beklerken, sağlık kurulunun hypertroidi tanısıyla elendim. Çok üzüldüm...
*****
Bir gün 1974 model bir Murat 124 aldım, arabayı süsledim. Evin önüne park ettim, yarısı kaldırımda. Yarısı yolda, baktım araba yan duruyor. Düzelteyim derken sürüklendi, durduramadım. Bir eve çarptı, çok mahcup oldum. Ertesi gün okula gidiyorum, yolda bir arkadaşımı gördüm. Arabaya alayım dedim, kapı bir türlü açılmadı. İçeriden açayım derken, kapı kolu elimde kaldı. Arkadaşım, binmekten vazgeçip otobüsle okula geldi.
*****
 Kemaliye'de Sağlık Ocağı Lojmanında kalıyorum, ilk gece bir ağrı ile uyandım. Akrep soktuğunu anladım, ağrı kesici yaptım ama acıdan sabahı zor ettim.
*****
Hasan Yıldırım son yıllarda Almanya'ya gitmiş, amcaoğlu'nu aldığı gibi Fransa üzerinden İngiltere'ye gidecekler. Fakat, kendisini İngiltere'ye sokmamışlar. Sinirlene, sinirlene Fransa üzerinden Almanya'ya dönecekler. Amcaoğlu aracın arkasında uyurken Hasan Yıldırım 'Gaza bastım, hızla gidiyorum. Bir ara bir benzinciye girdim, yiyecek içecek aldım. Tekrar yola koyuldum, arkamdam çok sayıda araç geliyordu. Bir ara bir baktım, araç kuyruğu kayboldu. Yanlış yola girdiğimi fark ettim, geriye döndüm. Hızlı gidiyorum, Almanca tabelaları atlamışım. Frankfurt'a bir an önce ulaşmak istiyorum, gözüm bir ara ''Nice 60 Km.'' levhasına ilişti. Meğerse, Frankfurt yerine, Fransa'nın Nice Kentine gelmişim.
*****
Doktorluğun en zor yanı, vefat eden bir hastanın yakınlarına telefon açıp başsağlığı dilemek ve nüfus cüzdanını alıp gelmelerini istemektir.
*****
Peygamberimizin dediği gibi yaşlılık gelmeden gençliğin, hastalık gelmeden sağlığın kıymetini bilmeli ve öteleme-erteleme yapmadan hayatı yaşamak. Tadını çıkarmak, insanlara faydalı olmak lazımdır.
.*****
Doktor olmak zor, nörolog olmak daha da zordur.
*****
Hasan Yıldırım;Tel.0-542-5230524
*****
Hasan Bey, kitabınızı bitirdim. Çok güzel bir kitap, başınızdan o kadar çok olay geçmiş ki şaşırmadım desem yalan olur. Kitabınızı tanıtan bir makale yazdım, bir çok yerde yayınlayacağım. Bir ara bir yerlerde oturup, bundan sonra ki çalışmalarınızı da dinlemek isterim. Kitabınızın editörü çok iyi tanıdığım birisi, onunla nasıl tanıştığınızı merak etmedim değil.Her neyse, başarılarınızın artarak devam etmesini temenni ederim.(03 Nisan 2022 Pazar-21.01)
*****
Çok teşekkür ederim kardeşim, hem kitabı okuduğunuz için. Hem de, sizin gibi duayenin beğenmesi beni gururlandırdı. Memnuniyetle, bir akşam oturalım.(03 Nisan 2022 Pazar-21.41) Hasan Yıldırım (Nöroloji Uzmanı) Nazilli-Aydın
**************************************************************************************************************************************************
Pia Kitap Plak DVD Çay ve Kahve Evi
Gönül Yazar Sokağı, No.15
Alsancak-İzmir
0-506-9107906
[email protected]
VEYA;
1483 Sokak, No.15/A Alsancak-İzmir
0-506-9107906
[email protected]
*************************************************************************

https://profil.edebiyatdefteri.com/kerimozbekler/

 

*******************************************************************************************

 

http://yenierdekgazetesi.com/haber/kerim_ozbekler_bgcyi_ziyaret_etti-50598.html

 

*********************************************************************

 

NOT.Gazete-dergi-web sitesi vb.gibi yayın organlarında duyuruları kullanmak isteyenler, uzun buldukları veya yayınlamak istemedikleri bölümleri çıkarabilirler. Uzun olan duyuruları, istedikleri gibi bölerek yayınlayabilirler. Kitap tanıtımı vb. gibi yazı ile makaleleri, tek olarak kullanabilirler. Duyurulardan, Gazeteci-Yazar-Şair-Edebiyatçı-Yayıncı vb. gibi kişilerin faydalanması için yönlendirebilirler. Duyurulardan faydalanmasını istedikleri kişilerin e posta adreslerini [email protected] e posta adresine iletebilirler. Duyuruları istemeyenler, e posta listesinden adreslerinin silinmesini isteyebilirler. Yapacakları etkinliği veya etkinlikleri detaylı olarak  isim-adres-telefon-e posta-web sitesi belirtmek sureti ile iletebilirler. Duyurular, 3000 civarında ki Gazeteci-Yazar-Şair-Edebiyatçı-Radyo ve TV Proğram yapımcılarına vb. kişilere ulaştırılmaktadır. Herkese açık olan yarışmalar duyurulur, sınırlı sayıda kişiyi kapsayan veya ödülsüz yarışmalara genellikle yer verilmez. Duyurular, mümkün mertebe kısaltılarak bültene alınmaktadır. Bülteni, isimsiz olarak yayınlayan kişi ve kuruluşların e postaları listeden çıkarılmaktadır.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar