Mehmet Yaprak

Mehmet Yaprak

[email protected]

83. ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE ATATÜRK

09 Kasım 2021 - 19:55

Kurtuluş Savaşı başkomutanı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu M.Kemal Atatürk'ü ölümünün 83. yıldönümünde anarken bir yandan da çeşitli platformlarda tartışma devam ediyor.
Kimine göre mehdi, kimine göre deccal.
    Tartışmanın objesi Atatürk ama tartışmalar hiç bir zaman aynı konu üzerinden, aynı platformda   yapılmadı. Bitmemesi, bir sonuca ulaşmaması da bundandı.
    Kendilerini Atatürkçü olarak tanımlayanlar hep O'nun asker ve Kurtuluş Savaşı başkomutanı kimliği üzerinden söylem geliştirirken, Atatürk'ü sevmediğini ifade edenler Kurtuluş Savaşı sonrası yapılan inkılaplar üzerinden söylem geliştirdiler.
     Tartışmanın sürüş biçiminden de görüldüğü gibi esasen M.Kemal Atatürk'ü iki ayrı dönemde değerlendirmek gerekir; Asker M.Kemal Paşa ve Devlet adamı M.Kemal Atatürk.
Asker M.Kemal bir Osmanlı Paşası. Hayatı Çanakkale'de, batı Trakya'da, Trablus'ta, Suriye Filistin cephesinde ve Anadolu'da cepheden cepheye, milli mücadele içinde geçmiş.  Ve nihayet mücadeleyi zaferle sonuçlandırmış, yıkılan Osmanlı'nın yerine kurulan Cumhuriyet'in mimarı olmuş bir dahi başkomutan...
      Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş savaşı sonrası kendi dünya görüşü doğrultusunda Türk Toplumu'nu biçimlendirmeyi amaçlayan, amacı doğrultusunda bazı ınkılaplar gerçekleştiren bir devlet ve siyaset adamıdır artık.
      Asker Atatürk hakkında yapılacak her türlü eleştiriyi yakışıksız ve hadsiz bulurum.
Kurtuluş Savaşı'nın Başkomutanı, Cumhuriyet'in mimarı Asker Atatürk'ü daima rahmetle anarım...
Kurtuluş Savaşı sonrası devlet adamı, siyasetçi Atatürk'ün eleştirilmesi ise gayet doğal karşılanmalıdır.
     Elbette Atatürk de bir insandır ve hiç kimse mükemmel değildir.
     Kurtuluş Savaşı'nın dahi başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk'ü cahilce ve ahlaksızca, ailesine kişiliğine çamur atarak güya eleştiren bağnaz din istismarcısı müfterileri kınıyor ve ayıplıyorum..
    Kurtuluş sonrası yapılan inkılaplar ve icraatlardan dolayı eleştirenleri ahlaksızca, küfürle karşılayan, Atatürk istismarcısı kemalist yobazları da kınıyorum,ayıplıyorum...
     İnsanlar kendi dünya görüşleri doğrultusunda yapılanları beğenir veya karşı olabilir.
Örneğin bence, gücünden istifade etmek için etrafını saran "mutad huzur" tabir edilen dalkavuklar etkisiyle Kurtuluş Savaşı sırasındaki arkadaşlarını dışlaması hatta cezalandırması, Türk Ocakları'nı kapatıp Halkevleri'ne devretmesi, Fethi Okyar'ın kurduğu Serbest Fırka'yı kapatması ciddi hatalardı.
     Serbest Fırka kapatılmamış olsaydı zulüm ve yokluk yılları olarak anılan İsmet İnönü dönemleri yaşanmayabilirdi.  Muhtemelen askeri darbeler yaşanmayabilir, daha 1930 lu yıllarda çağdaş demokrasi anlayışı yerleşir, bugün çok daha ileri düzeyde gelişmiş bir Türkiye olabilirdi..
      Her şey bir yana, Atatürk hatasıyla, sevabıyla Türk tarihinin en önemli devlet adamlarından birisidir.
      Ölçüsüz, seviyesiz ve kısır tartışmaları bir yana bırakıp rahmetle analım. Ruhu şad olsun...

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum