Mehmet Yaprak

Mehmet Yaprak

[email protected]

BÜYÜK ÜLKÜ YOLUNDA BİR ÖMÜR

16 Aralık 2021 - 09:08

Bugün sizlere bir kitap tanıtımı yapacağım. Bir kitap diyorum da kitapta bir yandan yazarın hayatı, hatıraları, bir yandan da bir dönem ülkü kahramanlarının 12 Eylül ve devamında yaşadıkları zordan öte ağlatan hikayeleri var.
      Kitabın yazarı Lokman Abbasoğlu. “Büyük Ülkü Yolunda Bir Ömür- SIRADAN VE PİYADE” adıyla “kitapyurdu.com” adresinden bulabilirsiniz.
       Lokman Abbasoğlu ülkücü hareketin çok bilinen lider kadrosundan biri. Ben kısaca özetleyeyim, ayrıntısı kitapta kalsın. Ankara İlahiyat Fakültesi öğrencisi iken Fakülte başkanlığı, Ülkü Ocakları Genel Muhasipliği görevlerinde bulunmuş, mezuniyetten sonra Ülkü-Köy Genle Başkanlığı yapmış, sonrasında bizzat Alparslan Türkeş'in emriyle oluşturulan “eğitimciler” kadrosunda yer almış, 12 Eylül sonrasında 3 yıl kaçaklığın arkasından 3 yıl da mamak askeri cezaevinde tutuklu kalmış, mamak işkencelerini, zulmünü yaşamış, hem kaçaklık günlerinde hem de 3 yıl tutukluluğun arkasından tahliye olduktan sonra cezaevinde yatan ve kaçak durumda olan ülkücülerin eşleri, çocukları ve ailelerine maddi manevi yardımların organizasyonunda başrolde görev almış birisidir Lokman Abbasoğlu...
       Lokman Abbasoğlu halen tarım ve zirai ilaç ticaretiyle meşgul olmaktadır. Antalya Tarım fuarında standlarında görüşüp epeyce sohbet etme imkanı bulduk ve henüz baskıdan çıkmış olan kitabını imzalı sahip olma şansına sahip olduk.

Kitabı iki günde okuyup bitirdim. Öğrencilik yıllarından yakınen tanıdığım ülkücülerin Lokman Abisi'nin aile ve geçmişine dair bilgilere de sahip oldum. Tabi kitabın asıl önemli kısmı “ülkücü hareket” içindeki ve 12 Eylül günlerine dair hatıralar idi. 12 Eylül günlerini, mamak askeri cezaevindeki insanlık dışı aşağılayıcı muamele ve işkenceleri çok anlatan oldu. Az veya çok Mamak cezaevinde kalmış olanlar kendi çapında orada yaşanılanları anlattı. Lokman Abbasoğlu'da anlatıyor Mamak'ı. Fakat  özellikle Mamak dışındaki, cezaevindekilerin dışarıdaki ailelerinin, eş ve çocuklarının yokluk ve çaresizlik içerisinde acı dolu yaşadıklarının anlatıldığı bölüm kitabın en etkileyici bölümü. Kitabın kalbi o bölüm. Ben bu bölümden çok etkilendim. Çünkü o kısmı Lokman Abbasoğlu'ndan başkası anlatamazdı. Çünkü Lokman Abbasoğlu tutuklu ülkücülerin aile, eş ve çocuklarına her türlü maddi ve manevi destek, yardım organizasyonlarının başında idi. Tabi hem kendisi tutuklu iken hem de tahliyesinden sonra eşi hanımefendinin olağanüstü sabır, metanet ve fedakarca yaptıkları her türlü övgüye layık. Anadolu'dan Ankara'ya mahkumunu görmek için gelip yatacak kalacak yeri olmayan, yol bilmeyen ailelere bazen 10-15 aileye birden kapısını açması, onları misafir etmesi olağanüstü takdire şayan.

      Ben bu kadar tanıtımla yetineyim sizler kitapyurdu.com adresinden kitabı temin edip burada özetlediğim ve hiç değinmediğim olayları Lokman Abi'nin kaleminden okuyunuz...
      

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum