Mehmet Yaprak

Mehmet Yaprak

[email protected]

CUMHURİYET VE DEMOKRASİ

03 Kasım 2021 - 22:11

Farkındasınızdır Cumhuriyet Bayramları son yıllarda daha da coşkulu kutlanmaya başladı. Daha coşkulu kutlanmaya başladı iyi güzel de, gittikçe daha tehlikeli boyutlara ulaşan siyasi cepheleşmeye de malzeme edilir oldu. Bu gerçekten çok tehlikeli.
Mehter de bizim, İstiklal Marşı da bizim elbet. Osmanli da bizim cumhuriyet de bizim. Ne yazık ki bütün değerlerimizi siyasi kazanç uğruna cepheleşmeye kurban etmeyi göze almış bir kesim var. Bunlara Allah akıl izan versin demekten başka yapacak bir şey yok.
Politika malzemesi olarak kullanıp Cumhuriyeti adeta kutsallaştıran kesime de söylenecek şeyler var.
Asıl değerli olan "Demokrasi"dir...
"Cumhuriyet" ancak demokrasi ile birlikte bir değer ifade eder.
Cumhuriyet ancak Demokrasi için uygun bir zemindir. Cumhuriyet devletin şekli, devletin yapılanma biçimini ifade der. Demokrasi ise bir prensipler manzun-mesidir.  Cumhuriyet devlet i yönetenlerin seçimle belirlendiği bir yapıyı ifade eder. Demokrasi ise özetle, evrensel insan haklarına dayalı bir hukuk sistemi üzerine kurulmuş, hukukun üstünlüğüne dayalı bir yönetim anlayışını ifade eder. Yani cumhuriyet devletin şekli, demokrasi ise yönetim anlayışı ile ilgilidir.
Bütün komünist ülkeler, Çin, Kuzey Kore, İran, Kaddafi Libya'sı vb. ülkeler de Cumhuriyet var.
Ama demokrasi yok. Hukuk yok. İnsan hakları yok.
İngiltere, İsveç, Belçika, Hollanda, Monako, İspanya vb. Avrupa ülkelerinde ise krallık var.
Ama demokrasi var. Hukuk var. İnsan hakları var.
Lakin bu örnekler krallık cumhuriyetten iyidir anlamına gelmez.
Demokrasinin en güvenceli uygulanabileceği rejim muhakkak ki "Cumhuriyet"tir...
1923'ten beri cumhuriyet var ama demokrasiyi yerleştiremedik maalesef. Jakoben, seçkinci, vesayetçi bir cumhuriyetimiz oldu.
Son yıllarda yaşanan olaylar ve gelişmeler hukukun üstünlüğüne, evrensel insan haklarına, kuvvetler ayrılığına dayalı bir demokrasiye kavuşacağımız yönünde ümitlerimizi artırıyor.
Bir gün cumhuriyetimizin içini evrensel insan haklarına dayalı, hukukun üstünlüğünün egemen olduğu demokrasi ile doldurmak ümidiyle Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun...

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum