Mehmet Yaprak

Mehmet Yaprak

[email protected]

DEVLETÇİ KAFA GERİ GELDİ

06 Ekim 2021 - 17:03

Piyasalardaki fiyat artışlarının sorumlusu olarak Bim, A101, ŞOK, Carrefor gibi zincir marketler günah keçisi ilan edildi.
Cumhurbaşkanı zincir marketlerin tekel oluşturduğu ve fiyat artışlarının sebebi oldukları iddiası ile zincir marketlerde rekabet edecek her biri 600 M2 den az olmamak üzere 1000 market yapılması talimatı vermiş.
Teşhis de yanlış, tedavi de yanlış.
Muhalefetin fahiş Fiat artışları temalı saldırıları karşısında telaşla alınmış bir karar. Popülist ve akıl, bilim dışı bir karar.
Bir kere bu zincir marketlerin sattıkları ürünleri piyasada daha ucuz satan bir yer yok. Bu zincir marketler binlerce şubesine dağıtmak üzere çok büyük miktarda ürünü bir çok aracıyı kaldırarak direk tüketiciye ulaştırdığı için pahalılık değil tersine ucuzluk yaratıyor. Dar gelirli insanların bu zincir marketleri tercih etmesi, kataloglarını takip etmesi nasıl açıklanabilir.
Sorunun çözümü bu özel şirketlerle rekabet edecek devlet marketi açmak ise 100 yıldır "devletin malı deniz yemeyen domuz" anlayışı ile devlet işletmelerinin nasıl talan edildiğini, verimsizliğini, hantallığını görüp özeleştirerek kurtulmuşken yeniden devletin marketçiliğe başlaması nasıl bir aklın ürünüdür. Bu akıl kimin aklıdır acaba?
Bir gün gelecek bu marketleri özelleştirmeye çalışacaklar. Birileri yandaşlara peşkeş çekildiğini iddia edecek. Ayıkla pirincin taşını.
Bin tane devlet marketi açan zihniyet zincir marketleri devletleştirirse sürpriz olmaz.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum