Mehmet Yaprak

Mehmet Yaprak

me[email protected]

DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE ANAYASAMIZ

09 Aralık 2021 - 22:42

        İkinci Dünya Savaşı'nın bitmesinden 3 yıl sonra, 1948 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi” tüm dünya devlet ve sivil toplum temsilcilerinin huzurunda kabul edildi.  10 Aralık günü aynı genel kurulda  “İnsan Hakları Günü” olarak kabul edildi.
         İnsanlık tarihi ne yazıkki “insanlık” kavramı ile asla bağdaştırılamayacak çok acı, insanlık dışı olaylarla dolu. Hani “insanlık bu mu?”, “bu yaptığın insanlığa sığar mı?” deriz ya, işte öyle insanlığa sığmayacak, insanlıkla asla bağdaşmayacak nice uygulamalar, nice zulümler dünya'nın dört bir yanında sürüp gitmekte.
        Dünya'nın dört bir yanında deriz de bizim ilk aklımıza gelen, daha doğrusu aklımızdan çıkmayan, her Türk'ün yüreğini sızlatan Doğu Türkistan'da Uygur Türkleri'nin Çin zulmü altında inlemesidir. Suriye, Irak coğrafyasındaki Türkmenler, Iran bölgesindeki Türkler, Rusya Federasyonu coğrafyasındaki Türkler, insan hakları ile bağdaştırılamayacak muameleler altında yaşama mücadelesi veriyor.
         Kabul etmek gerekir ki 20. yy ortalarından itibaren kısaca “Batı” diye ifade ettiğimiz ABD ve Avrupa ülkeleri insan hakları konusunda hayli yol almış durumdalar. Yüzlerce yıllık tarihi karanlık, kanla zulümle dolu Avrupalılar bize insanlık dersi vermeye kalkıyorlar. Maalesef Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde en fazla davası olan, en fazla mahkumiyet alan ülke durumundayız. Oysa biz Türkler tarihlerinin hiçbir döneminde sınıf ayrımcılığı olmayan tek milletiz. Köleliği yasaklayan, ırkı, rengi, soyu sopu ne olursa olsun, serveti, makamı ne olursa olsun ayrım gözetmeksizin aynı safta namaza duran bir dinin ümmmetiyiz.
        Şimdi tam da bir sivil anayasa, bir sistem tartışmaları gündemde iken tarihimize, kültürümüze, inancımıza uygun, Evrensel İnsan Hakları'na uygun bir anayasa yapmak zamanıdır. Maalesef Cumhuriyet tarihindeki Hiçbir anayasamız sivil iradenin eseri değil. Sadece 1921 Anayasası millet iradesi ile yapıldı, diğer anayasaların tamamı devlette egemen güçlerin yaptığı anayasalardır.
        İnsan hakları konusunda tartışma yaratmayacak bir anayasa yapmak zor değil. İşte öneriyorum; yapılacak olan Anayasa'nın değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez denilen üç maddeye bir madde daha eklensin; Madde 4- Bu Anayasa'nın Hiçbir maddesi Birleşmiş Milletler'ce kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesine aykırı yorumlanamaz.. 
        Değiştirilmesi teklif dahi edilemez böyle bir madde olduğu zaman diğer maddeler mecburen buna uygun düzenlenecektir

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum