Mehmet Yaprak

Mehmet Yaprak

[email protected]

SİYASET DEĞİL POLİTİKA ÇİRKİN

20 Ocak 2022 - 09:10

Siyaset ve Politika kavramları birbirine karıştırılır hep. Oysa bu kavramlar birbiriyle ilişkili ama farklı kavramlardır.
      Siyaset devlet ve ülke yönetimine ilişkin olayları konu edinen bir alandır. İnsanların ülkesinin, milletinin sorunları üzerine kafa yorması, düşünmesi, fikir ve çözüm üretmesi elbette erdemli bir iştir. Politika ise iktidarı elde edebilmek için halkın desteğini alabilmek ve rakipleri geride bırakmak için  yapılan çalışmalardır.
      Çirkin olan siyaset değil politikadır. Daha doğrusu politika kişisel ve siyasi hırslar için çirkinleştirilmektedir.
       Maalesef politikacıların ülkenin, milletin sorunlarına çözüm üretmek, hastalıklara bir reçete bulmak yerine sürekli birbirlerine çelme takmak, birbirlerini küçük düşürmek için amiyane tabirle bel altı vuruşlarına şahit oluyoruz. Din istismarcılığı ve Atatürk istismarcılığı politikacıların sermayesi olmuş durumda.
      Politikayı çirkinleştiren politikacılar mı yoksa sistem mi? Bu tartışılır. Tartışılması gerekir.
      Öyle bir sistem oluşturulsun, öyle bir anayasal düzen kurulsun ki siyaset kişilere zenginleşme imkanı tanımasın.
      Öyle bir sistem olsun ki, politikacılar seçim kazanabilmek için yapamayacakları, yapılamayacak, olmayacak şeyleri vaadetmesin. Rakiplerinin önüne geçebilmek için rakiplerinin kusurlarını açığa çıkarmaya çalışmasın, yalan ve iftiraya başvurmasın, varsa kendi meziyetlerini, üstünlüklerini ortaya koysun.
       Öyle bir sistem olsun ki, politikacılar iş takipçiliği yapmasın, seçildiği ya da atandığı görevin gerektirdiği işleri yapsın.
       Öyle bir sistem olsun ki, görevlendirmelerde liyakat esas alınsın, partidaş, yandaş olmak öncelikli tercih sebebi olmasın.
       Ne yazık ki ülkemiz siyasi hayatında böyle bir sistem arayışını ciddi biçimde göremedik. Politika bir zenginleşme ve güç kazanma yolu olarak görülüyor. Böyle olunca da politika çirkinleşiyor ve nitelikli, yetenekli insanlar bu çirkinliğe bulaşmamak için politikadan uzak duruyor. Tabi olarak politika da niteliksiz, bilgisiz, dalkavukluğu iyi becerenlerin prim yaptığı bir alan haline geliyor.
        Bu olumsuzlukların olmadığı, kusursuz değilse de ideale yaklaşan bir sistem mümkündür. Kuvvetler ayrılığının gerçekten yerleştiği bir sistem kurmak mümkün olursa ideale yakın sistem de mümkündür.
        Bir gün Türkiye'mizin böyle bir anayasal sisteme kavuştuğunu görmek bize de nasip olur inşallah.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum