Mehmet Yaprak

Mehmet Yaprak

[email protected]

TÜİK ve TEDAVİSİ ÇOK ZOR BİR HASTALIK

15 Eylül 2021 - 20:02

    TÜİK(Türkiye İstatistik Kurumu) bağımsız ve son derece bilimsel çalışan bir kurum.
Buna inanmayan, inanmak istemeyen çok kişi olduğunu biliyoruz. Kimler olduğu da malum.
Uzun yıllardır TÜİK verileri mail adresime gelir ve bazen bunları facebook sayfamda paylaşırım. Siz de üye olursanız mail adresinize bütün veriler düzenli olarak gelir.
     TÜİK'in en yaygın bilinen faaliyeti her ayın 2 veya 3'ünde enflasyon verilerini açıklamaktır. Bunun yanında sanayi ürünleri, tarım ürünleri, iş hayatı, çeşitli konularda kişi başı düşen pay vs. vs... Kısaca aklınıza gelecek her konuda piyasa veri araştırmaları yapılıyor ve kamuoyu ile paylaşılıyor.
      TÜİK verileriyle ilgili bilgileri doğru değerlendirebilmek için biraz istatistik bilgisine ve en önemlisi de önyargısız olmaya ihtiyaç vardır.
     Tüik en son 3. çeyrek büyüme rakamlarını yayınladı ve 2. çeyrekte Türkiye ekonomisinin %21,7 büyüdüğünü açıkladı. “Vay efendim %21.7 büyüme olacak şeymi? Türkiye uçmuş da haberimiz yok. Dünyada %21 büyüme hiç görülmüş mü? TÜİK hangi veriyi doğru verdi ki? Hükümetin borazanı” gibi alaycı, küçümseyici tavırlarla Türkiye'nin en ciddi kurumlarından birini yıpratmaya dönük söylemler yazılar basında, sosyal medyada görüldü.
     Bilgi gerekir dedik ya. Bilgi olmadan ön yargı ile meseleye bakılırsa böyle oluyor işte.
      TÜİK büyüme verilerini yıllık ve 3'er aylık dönemler şeklinde verir.  Ve bir önceki döneme göre dir rakamlar. Yani 2.çeyrekteki %21.7 büyüme 1. çeyreğe göredir. Çeyrek derken kastedilen yılın 3'er aylık bölümleridir. Bilindiği gibi Türkiye ekonomisi 1. çeyrekte, yani Ocak Şubat Mart aylarında artan covid vakaları nedeniyle bir tam kapanma dönemi yaşadı. Ve 2. çeyrekte ise bütün iş yerleri açıldı. Dolayısıyla 1. çeyrekte kapanma nedeniyle duran ekonominin 2. çeyrekte tam kapasite faaliyete geçmesiyle 1.çeyreğe göre büyük bir büyüme rakamı ortaya çıktı. Bunda şaşılacak ya da anlaşılmayacak bir şey yok. Nitekim yıl sonu büyüme rakamları %6-7 civarı beklenmektedir.
     TÜİK açıklamalarında ülkede olumlu bir gelişme ifade ediliyorsa, hemen malum çevreler TÜİK'in hükümetin emrinde yandaş bir kuruluş olduğu, verileri kasıtlı olarak iyi gösterdiklerini söylerler ve hiç kimse bu verilerin doğru olduğuna onları ikna edemez. İnanmak istemezler. Çünkü ülkede her şeyin çok kötü gittiğine dair kesin bir ön yargıları vardır.
Ancak aynı kişiler, aynı TÜİK'in enflasyonda yükselme, ekonomide ve diğer alanlarda bozulma, kötüye gidiş şeklindeki açıklamalarına hemen sarılır ve "TÜİK açıklamalarını gördünüz mü?", "enflasyon patlamış", "döviz fırlamış", "battık, bittik, uçuruma gidiyoruz" demeye başlarlar.
İnsanlar gerçeği aramıyor, inanmak istediklerine inanıyor...
       Yahu kardeşim hani bu TÜİK yandaştı? Verileri ısmarlamaydı? İnanılmazdı, güvenilmezdi?
Veriler iyi gelirse inanmaz ama kötü gelirse dört elle sarılırlar..
      Bunlar geçmişte PKK baskınlarında, tuzaklarında TV kanallarında açıklanan şehit sayılarının doğru olmadığını, en az açıklananın 5-10 katı olduğunu iddia edenlerle aynı kişiler.
      Şehit sayısı ne kadar çok olursa, Türkiye dünya ülkeleri arasında ne kadar gerilerde olursa o oranda haklı çıkmanın keyfini yaşıyorlar, adeta gizli bir mutluluk yaşıyorlar...
Tedavisi çok zor bir hastalık...

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum