Mehmet Yaprak

Mehmet Yaprak

[email protected]

TÜRK BİRLİĞİ DOĞUYOR

17 Kasım 2021 - 21:03

Yaklaşık bir buçuk asırdır gönüllerde yer eden, ülkücü gençliğin büyük hayali Turan artık hayal olmaktan çıktı, Hatta ete kemiğe büründü de diyebiliriz.
Sovyetler Birliği'nin dağılmasının arkasından peş peşe bağımsızlık ilan eden Türk Devletleri ilk kez 1992 yılında  "Türkçe Konuşan Devletler Devlet Başkanları Zirveleri"  adı altında toplanmaya başladı. Türk dilleri konuşan ülkeler arasındaki bağın güçlendirilmesi amacıyla 3 Ekim 2009 tarihinde Nahçıvan Anlaşmasının imzalanmasıyla “Türk Keneşi” kuruldu.  24 Mayıs 2019 tarihinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önerisi ve keneş üyelerinin oy birliği ile Nursultan Nazarbayev'e, Türk Keneşi ömür boyu onursal başkanı unvanı verildi.
Macaristan, Ukrayna ve Afganistan'ın gözlemci olarak katılma başvurusu var. Türkmenistan ise ilk defa 8. Türk Konseyi zirvesine “gözlemci” sıfatıyla katıldı.  Ve aynı toplantıda konseyin adı “Türk Devletleri Teşkilatı” olarak belirlendi.
Bu hem Türkiye, hem Türk dünyası hemde dünya siyaseti için çok önemli bir gelişmedir. Artık “Avrupa Birliği”, “Bapımsız Devletler Topluluğu” gibi “Türk Devletleri Teşkilatı” var. Artık bütün dünya siyasi ve stratejik hesabını buna göre yapacak.
Bu güzel gelişmeler olurken ne yazıkki Türkiye siyasetindeki adeta ortadan ikiye yarılmışlığı bu olayda da gözlemliyoruz.
CHP ve sol siyaset kanadından hiç ses çıkmaması hiç kimse için şaşırtıcı bir durum değil. Zaten onların böyle bir hayalleri olmadığı gibi Türk Birliği, Turan vb. gibi konulardan ciddi biçimde rahatsız olurlar. Karın ağrıları, baş dönmeleri başlar.
Muhalefetin diğer bir kanadı İYİ partililer ise kendilerini “Türkçü” diye tanımlarlar ama onlara da siyasi müttefikleri CHP'den bulaşan bir hastalıkla iktidarın her attığı adımda bir eksiklik, bir eğrilik ararlar.  Bu son olayda da “Türk Devletleri Teşkilatı”nın “ak sakallar konseyi”ne Türkiye temsilcisi olarak Binali Yıldırım'ın atanmasına takılmış durumdalar. Ne yapalım... Bu arkadaşların da böyle bir hastalığı var. Binali Yıldırım'ın siyasi geçmişinde kendisini “ülkücü”, “Türkçü” olarak ifade ettiği bir dönem olmayabilir ama biraz da olumlu tarafından bakmak gerekir değil mi? Binali Yıldırım ciddi Devlet tecrübesi olan, Başbakanlık yapmış birisidir. İnşallah Türkiye'Yi en iyi şekilde temsil edecektir diye ümit ediyoruz.
Biz ne kadarını görürüz Allah bilir ama yürekten inanıyorum ki 21.yy'ın ikinci yarısından itibaren, yüzyılın sonuna varmadan, dünya siyasetine, ekonomisine Türkler yön verecektir...

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum